Prevzdušnenie trávnika – vertikutácia trávnika

Každý z nás túži po krásnej a sviežej záhrade. Krásna záhrada si vyžaduje veľkú a poctivú prácu. Čo sa týka trávnika, tak práve starostlivosť o trávnik nezahŕňa len jeho samotné kosenie. Veľmi dôležitým úkonom pri starostlivosti o trávnik je prevzdušnenie trávnika alebo inak povedané vertikutácia trávnika. V tomto článku sa budeme venovať komplexnému vysvetleniu, radám a tipom ako na prevzdušnenie trávnika.

prevzdnusnenie-travnika

Prečo je prevzdušnenie trávnika tak potrebné?

Aj keď sa to z počiatku nezdá, na povrchu trávnika je nanesené veľké množstvo odumretej trávy, čiastočky pokosenej trávy alebo buriny. A práve toto blokuje živinám a vode, ktorú krásny trávnik nepochybne potrebuje. Takúto vrstvu je teda v prípade peknéhosviežeho trávnika nutné odstrániť.  V prípade, že sa prevzdušnenie trávnika podcení, je možné, že korienky trávy sa neukladajú dostatočne hlboko, sú tesne pod povrchom a tým pádom je tráva oveľa náchylnejšia na poškodenie. Pravidelným prevzdušňovaním trávnika zároveň napomôžete tomu, aby nevznikali choroby trávnika.prevzdusnenie-travnika-elektricky-vertikutator

Ako prevzdušniť trávnik?

Prevzdušnenie trávnika, inak povedané vertikutácia trávnika je činnosť, ktorá sa vykonáva pomocou vertikutátora. Vertikutátor je elektrický prístroj podobný kosačke, ktorý ma zvyčajne 10 – 20 oceľových nožov, ktoré svojou rotáciou efektívne prevzdušňujú trávnik. Samotná vertikutácia trávnika by mala byť hĺbkovo nastavená podľa výšky vášho trávnika. Napríklad, ak máte trávnik vysoký 5 cm, vertikutátor nastavte o 0,5 – 1 cm viac, čiže v tomto prípade by to mohlo byť 5,5 – 6 cm.

Prečítajte si aj:  Ako správne kompostovať? Ako založiť kompost?

Kedy prevzdušňovať trávnik?

Prvý krát by ste mali použiť vertikutátor na prevzdušnenie trávnika už po roztopení snehu. Samozrejme, však nevadí, ak ste doposiaľ túto činnosť nepraktizovali a pustíte sa do nej neskôr. Ak však chcete mať krásny trávnik, mali by ste prevzdušnenie trávnika zaradiť do pravidelných činností v súvislosti so starostlivosťou o váš trávnik a samotnou úpravou záhrady. Navyše týmto spôsobom môžete omladiť váš trávnik, čo mu dodá svieži a zdravý vzhľad.

Ak Vás zaujíma záhrada a články späté s touto tému, sledujte aj ďalšie články z rubriky rady a nápady do záhrady.

Prevzdušnenie trávnika – vertikutácia trávnika 5.00/5 (100.00%) 1 vote


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak ďalšie skvelé inšpiratívne rady a nápady

Získate tak skvelé články s radami a tipmi do záhrady, domácnosti či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.