Záhrada

Spevnenie svahu v záhrade

Častým problémom záhrad je svah, ktorý sa nachádza vo vašej záhrade a vy neviete čo s ním. Preto máme pre vás tipy, ako spevniť váš svah v záhrade, aby ste na ňom mohli vysadiť to čo chcete a aby nedošlo k zrúteniu vášho svahu.

Ako spevniť svah?

Predtým, ako si budete chcieť spevniť svah v záhrade je dôležité zistiť, či je Váš svah poškodený zvnútra alebo na povrchu a podľa toho sa musíte následne zariadiť.

spevnenie svahuPoškodenie svahu zvnútra
Ak je váš svah poškodený zvnútra, najčastejším spôsobom ako spevniť svah je položiť na svah svahovky, čiže tvárnice z betónu. Možno si myslíte, že to nebude pôsobiť veľmi esteticky, ale nie je to pravda. Takéto svahovky vám pri Vašej snahe dokážu rozkvitnúť do krásy, pričom je len na vás aké rastliny si na nich zasadíte. Ak si chcete takto spevniť svoj svah, budete potrebovať nielen viac času ale aj viac financií. Najväčšou položkou sú spomínané svahovky, dôležité ale je koľko ich na svoju prácu potrebujete.

Poškodenie svahu na povrchu
Ak sa váš svah poškodil na povrchu, čo je zapríčinené hlavne prírodnými živlami, vtedy sa na spevnenie používajú špeciálne siete, matrace, rohože a iné prostriedky. Tieto vymenované prostriedky sa vyrábajú z prírodných materiálov, a sú len dočasným riešením. Pokladajú sa na svah do doby, kedy na nich nevyrastie tráva alebo iná vegetácia.

Ako si upraviť svah?

spevnenie svahu v záhradeČo sa týka úpravy svahu v záhrade, najčastejším spôsobom ako si upraviť svah, je postaviť si oporný múrik. Je veľmi dôležité vybrať si, z akého materiálu bude tento oporný múrik, pretože keď sa rozprší, múrik z nekvalitného materiálu sa môže rozpadnúť a vaša práca vyjde navnivoč. Najlepším materiálom je kameň a drevo. Kameň je na stavanie múrika najvhodnejšia alternatíva ale neviete ako na to?

Oporný múrik z kameňa
Oporný múrik z kameňa si murujeme maltou z cementu a keď bude tento múrik hotový, tak ho vyškárujeme.

Prečítajte si aj:  Pestovanie cesnaku: Ako a kedy sadiť cesnak?

Drevené palisády
Čo sa týka dreva, dá sa využiť na stavbu drevených palisád, ktoré sú ako stvorené na upravenie svahu v záhrade. Takéto drevo musí byť pred použitím správne ošetrené, aby dlhšie vydržalo.

Suché múriky
Podobným riešením ako oporné múriky z cementu, sú oporné múriky ktoré murujeme zo zeminy, tzv. suché múriky. Jediný rozdiel oproti múrikom z cementu je ten, že ich murujeme oproti svahu. Potom je už len na vašej fantázii ako si ich postavíte v záhrade, aby nepôsobili nudne a aby vaša záhrada vyzerala ako výkvet.

Výsadba trávniku
Iným prípadom je, ak si na svahu vysadíte trávnik, s ktorým súvisí ale aj väčšia údržba po vysadení, ako je odburiňovanie či kosenie. Ak nemáte veľa peňazí, tak je lepšie keď si trávnik zasadíte ručne, čiže výsevom, čo je finančne menej náročné. Ak máte ušetrené nejaké peniaze, ktoré chcete rozhodne investovať do vašej záhradky, môžete si na svah dať aj umelý trávnik, ktorý si môžete zakúpiť v špecializovaných obchodoch určených hlavne na to.

Výstavba skalky
Zaujímavým spôsobom, ako si upraviť svah je aj výstavba skalky. Takúto skalku si postavíme z kameňov, to či budú väčšie alebo menšie je už len na vašej fantázii. Tieto kamene by mali byť toho istého druhu, aby nepôsobili chaoticky. Do skalky si môžete zasadiť rastliny a kvety podľa Vášho výberu. Skalky sú práve vhodným riešením na svah.

Gabiónový plot
Moderným spôsobom úpravy svahu je aj gabiónový plot. Je to vlastne klietka naplnená kameňmi, ktorá spevňuje svah a zaručuje jeho stabilitu. Stabilita svahu je veľmi dôležitým faktorom, pretože sa tým zabraňuje prípadnému nešťastiu. Jeho hlavnou výhodou je aj to, že nezaťažuje prírodu. Gabiónové ploty si môžete vytvoriť v ktoromkoľvek ročnom období.

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *