Cesnak je prírodné antibiotikum a priam všeliekom, ktorý nám darovala naša matka Zem. Vedeli to už aj naši predkovia v staroveku.
Používali ho pri mnohých ochoreniach – od žalúdočných problémov, cez infekcie až po impotenciu. Aj štúdie odborníkov potvrdzujú, že pre svoje veľké zdravotné prínosy môže cesnak zohrať významnú úlohu dokonca pri prevencii pred rakovinou a srdcovými ochoreniami.
Čo tak si túto rastlinku vypestovať doma a mať ju kedykoľvek k dispozícii? V tomto článku sa dozviete základné rady pre pestovanie cesnaku, kedy sadiť cesnak, ako sadiť cesnak správne a mať z neho čo najväčší úžitok.
Ako sadiť cesnak? – sadenie cesnaku, pestovanie cesnaku
Odpovedať si treba na 2 základné otázky: Čo sadiť a kedy sadiť cesnak? Ak chcete vedieť ako sadiť cesnak a čo sadiť, úplne základným predpokladom zdravého cesnaku sú vždy zdravé sadeničky.
To znamená, také hlavičky, ktoré majú peknú farbu, sú tvrdé a nemajú žiadne vonkajšie poškodenia (pleseň, sfarbenie, choroba). Každú hlavičku rozoberieme na jednotlivé strúčiky a sadíme do vzdušnej, prekyprenej pôdy, najlepšie na svetlé, slnečné stanovište.
Ak ho zasadíme inak, vyrastie nám na krivo a nezakorení sa tak dobre, ako by sme chceli.
Kedy sadiť cesnak?
Je dôležité rozlišovať kedy sadiť cesnak, keďže poznáme jesennú a jarnú výsadbu. Aký je medzi nimi rozdiel? Jesennú výsadbu uskutočňujeme v októbri, jarnú výsadbu v marci – apríli, jesenná výsadba je výnosovo bohatšia. Jarná výsadba zas zabezpečí odolnosť cesnaku voči chorobám.
Odporúčanie – pred tým, ako zasadíme cesnak do zeme, je ho potrebné namoriť. To znamená, že strúčiky namočíme na 6 – 12 hodín do 5% roztoku Sulky (zakúpite v záhradkárskych potrebách). Takéto namorenie zaručí ochranu cesnaku pred napadnutím háďatkami (háďatko cesnakové je častým škodcom cesnaku).
Na čo si dať pozor pri pestovaní?
Sadíme do hĺbky približne 10 cm a v 10 až 15 centimetrových vzdialenostiach od seba do riadku. Taktiež je veľmi dôležité, akú plodinu sme sadili pred tým na tom mieste, kde teraz sadíme cesnak.
Nevhodné predplodiny sú zemiaky, cibuľa, pór, hrach a samotný cesnak. Ak zasadíme teraz cesnak, na tom istom mieste ho môžeme zasadiť až o 4 roky (zabezpečíme tým zdravosť hlavičiek). Avšak toto vždy nemusí platiť, záleží od úrodnosti pôdy.
Samozrejme, po výsadbe pôdu pravidelne kypríme, odburiňujeme a prihnojujeme. Cesnak ako taký nemá rád veľa vody, čiže ho zalievame iba v prípade dlhodobého sucha.
Hnojenie cesnaku
Hnojíme 2 až 3 krát počas rastu a to síranom draselným a dusičnanom vápenatým. Podporíme tým rast, jeho typickú vôňu a chuť. Prvýkrát hnojenie cesnaku začneme, keď nám z pôdy vytŕča približne 10 cm rastlina. Posledný krát pri objavení kvetného stvolu.
Skladovanie cesnaku – Kedy zberať a ako uskladniť cesnak?
Zberáme ho vtedy, ak vidíme, že rastlina uschýna a má do žltohneda sfarbené listy. Vyberáme ho opatrne ručne s tým, že si ho podberáme rýľom tak, aby sme nepoškodili samotný plod. Každú hlávku očistíme od pôdy, skrátime stonku aj korienky.
Dôležité je cesnak dobre usušiť, aby nám nesplesnivel. Sušíme ho na vzdušnom, tienistom, chladnom (teploty tesne nad nulou) a samozrejme suchom mieste. Cesnak kuchynský môžeme uskladniť tak, že ho zapletieme do vencov a zavesíme dole hlavou.
Dávame pozor aj na samotnú manipuláciu, lebo každé, čo i len najmenšie poškodenie je príčinou vzniknutia malých spór húb do plodu a vzniku hubových ochorení.
TIP na článok: prečítajte si aj náš článok – pestovanie paradajok