7 zaručene efektívnych spôsobov, ako vyčistiť striebro

striebre už iste každý vie, že oxiduje. To znamená, že po nejakom čase sa stratí jeho dokonalý lesk a zmení sa na nie veľmi pekný, zašednutý šperk. Samozrejme, môžete ho zaniesť do rúk profesionálov, ale pre tých, ktorí túto úlohu chcú zobrať do vlastných rúk tu máme zopár tipov pre čistenie striebra.

Určite pri čistení striebra myslite na to, aký typ striebra idete vyčistiť.  Niektoré povrchy sa totiž môžu klasickými prostriedkami zaniesť a zmatnejú. Preto by ste mali byť dostatočne oboznámení so svojim striebrom. V prvom rade si striebro vždy pred čistením opláchnite horúcou vodou. Potom môžete pokračovať nasledovne.

čistenie striebra

Ocot a čistiaci prostriedok na riad

Na čistenie striebra nebudete potrebovať nejaké obzvlášť špeciálne čistiace prostriedky. Veľmi účinný je ocot s jarou. Urobte si z týchto ingrediencií zmes a vložte tam svoj šperk na noc. Ráno len opláchnite čistou vodou a utrite do sucha.

Zubná pasta

Ďalej môžete použiť zubnú pastu, ktorá neobsahuje väčšie častice. Jednoducho si ňou šperk potrite a čistenie striebra bude zábava. Nepotrvá vám to dlho a šperky budú ako nové.

Citrónová šťava s vodou

Zaručene vám pomôže aj citrónová šťava. Je potrebné ju však zmiešať s vodou, pretože kyselina v nej je dosť silná a určite sa chcete vyhnúť poškodeniu vášho prsteňa či náramku.

Kypriaci prášok a alobal

Veľmi účinný, no trochu zložitejší spôsob čistenia striebra je s kypriacim práškom, pomocou alobalu. Do nádoby vložte na spodok kúsok alobalu, aby ste pokryli dno. Nalejte horúcu vodu a nasypte jeden kypriaci prášok.  V tejto zmesi nechajte šperk približne na 25-30 minút. Potom vyberte, opláchnite vodou a dôkladne osušte.

čistenie striebraPopol

Možno si poviete, že je to predsa len trochu zvláštny spôsob čistenia striebra. Ale aj tak funguje. Má viditeľné bieliace a teda aj čistiace účinky, ktoré poznali už naše staré mamy. Popol si jednoducho naneste na vatu alebo handričku a opatrne ním vyčistite šperk.

Prečítajte si aj:  Ako pestovať levanduľu? Ako rozmnožovať levanduľu?

Drogériové produkty

Máme tu niečo aj pre tých, ktorí neveria takýmto domácim trikom a preto sa radšej pozrú po iných prostriedkoch na čistenie. Čiže pokojne môžete zájsť aj do drogérie, kde nájdete množstvo takýchto produktov.

Pivo

Áno, aj pivo pomáha. Možno by ste tomu neverili, no postačí ak do trošky piva vložíte svoj šperk a necháte ho tam po dobu 20 minút. Striebro sa krásne vyčistí a prinavráti sa mu lesk.

A čo použiť na čistenie striebra?

Postačí vám, už hore spomenutá handrička, vata, či dokonca mäkká zubná kefka. Určite jednu z týchto vecí doma nájdete. Čistenie vám nezaberie veľa času, len na to treba veľa trpezlivosti a precíznosti, pokiaľ chcete aby výsledok stál za to.

Dúfame, že vám rady budú užitočné a že si na ne spomeniete pri najbližšom čistení vášho striebra.

VIDEO: ako vyčistiť striebro jedlou sódou


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.