Uncategorized

Ako dezinfikovať celú domácnosť v období pandémie?

V čase pandémie sa viac ako na zveľaďovanie svojej domácnosti sústreďujeme na udržiavanie čistoty a dezinfekciu. A to už či sme nakazení alebo nie. Ochrana pred koronavírusom je pre nás vonku či doma prvoradá.

ako-dezinfikovat-domacnostAko už vieme, vírus sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou, ale často s ním môžeme prísť do kontaktu aj dotykom povrchov, na ktorých dokáže prežiť niekoľko hodín až dní. Na plastových povrchoch sa koronavírus môže udržať až 72 hodín, na oceľových 48 hodín, kartónové povrchy mu môžu dať maximálne 24 hodín a na medených materiáloch sú to len 4 hodiny.

Odborníci preto odporúčajú okrem nosenia rúška a častého umývania rúk pri príchode z vonku, taktiež dodržiavanie maximálne hygieny v domácnosti. Aj keď u vás doma nemusí byť nakazení nikto, správajte sa tak, ako keby sa vírus vedľa vás nachádzal. Je totiž známe, že mnoho ľudí ho môže prenášať aj bez akýchkoľvek príznakov.

Doma by ste pre to mali dezinfikovať:

  1. Textil
  2. Potraviny
  3. Nábytok a podlahy
  4. Iné zariadenie a elektroniku

Dezinfekcia textilu

Zásada číslo jedna znie – častejšie sa prezliekajte, vymieňajte uteráky, utierky a podobne pristupujte aj k ostatným textíliám v domácnosti, či už sú to závesy, prestieradlá, koberce a pod.

Keďže sa hodí mať po ruke čo najviac vymeniteľných domácich textílií, môžete využiť prostredníctvom Bonipo.sk využiť kupónovou zľava a nakúpiť dva za cenu jedného.

Použitý textil čo najrýchlejšie operte pri teplote aspoň 60 °C. V niektorých prípadoch, ak ide o textil, ktorý dokázateľne prišiel do styku s vírusom alebo sú to ochranné rúška, môžete materiál dokonca vyvariť. Samozrejme dbajte na ochranu vlákien.

Vynikajúcím a účinným je čistenie textilu horúcou parou, čo využijete najmä pri závesoch alebo iných väčších textíliách vo vašej domácnosti, ktoré tak nemusíte skladať. Využiť môžete rôzne parné čističe v kombinácii s vysávačom alebo mopom.

Okrem správneho čistenia a prania odborníci odporúčajú následne textil dobre vysušiť a vyžehliť naparovacou žehličkou, čo dodatočne zlikviduje všetky mikróby pred opätovným použitím.

Dezinfekcia potravín

Obaly potravín alebo povrch zeleniny či ovocia, ľahko a účinne umyjete mydlovou vodou. Pri tepelne upraviteľných potravinách akékoľvek vírusu alebo baktérie zahynú pri varení alebo pečení. Ak si postrážite toto a dodržiavate zásady zvýšenej hygieny v kuchyni a celej domácnosti, budete v bezpečí.

Dezinfekcia nábytku a podláh

Aj v tomto prípade to vnímajte tak, ako keby ste vírus mali vo vašej domácnosti. Aj keď vás to možno pri väčších obavách z vírusu môže zvádzať k použitiu silnejších chemikálií, vždy si dávajte pozor, aby ste svoj nábytok nezničili.

Na farbený alebo inak povrchovo upravovaný nábytok je najlepšou voľbou prípravok s obsahom kvartérnych amoniových solí, čo spĺňajú Sanytol alebo Dettol.

Používať však môžete aj prípravky na báze jódu a chlóru. Veľmi účinným a univerzálnym najmä na veľké povrchy je Savo. Ak ho zmiešate s teplou vodou, môžete mopom dôkladne vyčistiť všetky podlahy v domácnosti. Keďže ho môžete dostať v obyčajnej fľaši, ale aj vo forme spreja, využiť ho môžete ako na podlahy (fľaša), tak na iné citlivejšie povrchy (sprej).

Zásobte sa Savom. Využite zľavový kupón a ušetrite až 5% z vášho nákupu čistiacich prostriedkov.

Všetky dezinfekčné práce doma by ste mali robiť s rúškom na tvári a gumenými rukavicami. Nezabúdajte pri používaní toľkých chemikálií vetrať počas aj po umývaní.

Rovnako sa správajte aj pri vysávaní. Mimochodom, nie je na škodu, ak doma máte kvalitnejší vysávač, ktorý dokáže vaše priestory zbaviť aj tých najmenších nečistôt a mikróbov. Zaujímavou voľbou je aj ručný antibakteriálny vysávač, ktorým môžete dôkladne vyčistiť nielen podlahy, ale aj nábytok.

Dezinfekcia iných zariadení a elektroniky

V neposlednom rade musíme zdôrazniť, že mimoriadne dôležité je dezinfikovať najviac kontaktné miesta a zariadenia v domácnosti. Sem spadajú kľučky na dverách, diaľkové ovládače, počítače, dotykové obrazovky, mobilné telefóny a všetko, čo používame v kúpeľni a WC.

Pri dezinfekcii elektronických zariadení nepoužívajte alkohol ani iné chemické dezinfekčné prostriedky či spreje. Či už je to dotykový telefón, počítač alebo niečo iné, mohli by ste to totiž týmto spôsobom poškodiť až zničiť. Radšej použite mierne navlhčenú handričku s troškou mydlovej vody.

V kúpeľni budú určite najužitočnejšie opäť Savo alebo Sanytol. V tejto miestnosti dezinfikujte podľa možností všetko, pretože vírus SARS-CoV-2 sa do tela veľmi často dostáva prostredníctvom baktérií z iných povrchov.

V prípade, že chcete experimentovať, zmiešaním Sava s vodou v pomere 1:25 si vyrobíte 0,2-percentný roztok chlornanu sodného, ktorým môžete vydrhnúť všetko od úmyvadla, vane, cez WC, až po dlaždice a veľké plochy v kúpeľni.

4.7/5 - (4 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *