Recepty

Ako urobiť vegánske muffiny – Recept

veganske muffiny receptMuffiny sú jednou zo svetovo najobľúbenejších pečených pochúťok. Jazýčky miliónov labužníkov si pochutia na ovocných, čokoládových, orieškových a mnohých iných druhoch. Milé, malé koláčiky pripravíme behom pár minút a výsledok nás okamžite chytí za srdce. Na raňajky, ku káve i hriešne v noci. Muffiny možno jednoducho pripraviť aj v zdravej, vegánskej podobe. Nižšie nájdete podrobný recept na svieže vegánske muffiny s lesným ovocím.

Ingrediencie:

Suché ingrediencie

300 g hladkej múky
100 g kryštálového cukru
1 čajová lyžička kuchynskej sódy
1 čajová lyžička kypriaceho prášku (prášku na pečenie)
1 polievkové lyžica kakaa
80 g na hrubo nasekanej horkej čokolády
½ polievkové lyžičky soli

Mokré ingrediencie

150 ml oleja
150 ml sójového mlieka
150 g zmesi lesných plodov (čučoriedky, maliny, černice, lesné jahody)

Postup prípravy:

 1. Prvým, čo si pred pečením musíme zaobstarať, je špeciálny plech na muffiny. Ide skôr o plechovú formu s dierami, kde sa koláčiky pekne vytvarujú. Plech na muffiny je najčastejšie stavaný na 12 väčších kúskov. Možno ho kúpiť v supermarketoch, no spravidla kvalitnejšie plechy objavíte v špecializovaných obchodoch s domácimi potrebami. Určite sa oplatí do kvality trošku investovať. Drahšie plechy sú totiž vyrobené z lepších materiálov, ktoré rovnomerne vedú teplo, čo zabezpečí lepšie prepečenia cesta v celom objeme.
 1. Ďalej budeme potrebovať papierové košíčky. Pri ich nákupe si dávame pozor hlavne na veľkosť. Nakúpime košíčky, ktoré presne sedia do dier v našom plechu. Pri menších košíčkoch sa cesto počas pečenia vyleje a pripečie na okraje plechu. Košíčky možno zohnať v supermarketoch alebo papiernictvách.
 1. Nezabudnuteľný kulinársky zážitok vyčaríme jedine v prípade, že budeme variť zo skutočne kvalitných surovín. Navštívte teda svoj obľúbený vegánsky obchodík prípadne veľký reťazec so širším výberom. Určite siahnite po výrobkoch vyššej kvality a verte, že po prvom súste určite neoľutujete svoju investíciu. Lesné plody, teda čučoriedky, maliny, černice i lesné jahody, možno kúpiť čerstvé i mrazené v zmesi. Jednotlivé druhy lesného ovocia možno podľa chuti rôzne kombinovať.

Tip: Hladkú múku možno nahradiť špaldovou múkou. Špaldová múka obsahuje vyšší podiel bielkovín a iných telu prospešných látok, a preto je v kruhoch priaznivcov zdravej výživy výnimočne obľúbená.

 1. Nutné nákupy máme za sebou a teraz hor sa na pečenie. Kuchynskou váhou a odmerkou navážime potrebné množstvá jednotlivých surovín podľa receptu.

Tip: Odporúčame na začiatok zvážiť všetky suché suroviny až potom tie mokré.         Ušetríte si zbytočnú prácu s umývaním náradia.  

 1. Suroviny si pripravíme a spracujeme do požadovanej podoby. Horkú čokoládu nasekáme nožom na väčšie kúsky. Lesné plody, či už čerstvé alebo mrazené, naložíme do kvalitného nerezového sita a niekoľko krát dôkladne premyjeme studenou vodou. Po premytí necháme stiecť nadbytočnú vodu nad drezom.
Prečítajte si aj:  3 vynikajúce recepty na brokolicovú polievku

Tip: V reťazcoch sú dostupné čokolády s označením vegan, no sú o čosi drahšie. Lacnejšou alternatívou je každá horká čokoláda neobsahujúca mliečnu srvátku. Jednou z nich je napríklad lacná i kvalitná čokoláda značky Fin Carré.

 1. Pripravíme si dve osobitné misky. Jednu na suché ingrediencie a druhú na tie mokré. Obe v osobitných miskách poriadne premiešame. Čiastkové zmiešanie ingrediencií lepšie prepojí chute a prospeje celistvosti hotového cesta.
 1. V prvej miske poriadne premiešame naváženú múku, cukor, prášok na pečenie, sódu, kakao, soľ a horkú čokoládu.
 1. V druhej miske do hladka vymiešame olej, sójové mlieko a premytú zmes lesných plodov.
 1. Suchú zmes z prvej misky vsypeme do druhej misky so zmesou mokrou.  Obe časti len zľahka premiešavame. Na konci musia byť suroviny dokonale zmiešané a hotové cesto úplne hladké a bez hrudiek.

Tip: S miešaním pokračujeme až kým sa nezačnú v surovom ceste vytvárať menšie bublinky.

 1. Do plechu na muffiny si naskladáme pripravené papierové košíčky správnej veľkosti a začneme plniť surovým cestom. Jednotlivé košíčky plníme približne do polovice maximálne troch štvrtín výšky diery. Rátame s tým, že cesto nám počas pečenia troška porastie.
 1. Cesto máme hotové, môžeme teda oficiálne zahájiť pečenie. Rúru si predhrejeme na 180 °C. Tekuté, olejové cesto sa pri tejto teplote pekne prepečie zvnútra aj zvonku a výsledné muffinky budú skvele nadýchané.
 1. Naplnenú formu vložíme do rúry. Čas a teplota je v malých odchýlkach pre každú rúru a cesto individuálna. Z toho dôvodu začneme muffiny pozornejšie sledovať už po 20 minútach pečenia.

Tip: Keď náhodou zbadáme, že povrch koláčikov je príliš spálený do hneda, prekryjeme ich väčším kusom papiera na pečenie a necháme v rúre ešte 10-15 minút.

 1. Približne po 40 minútach muffiny vyberieme z rúry a skúsime či sú už hotové. Pichneme do nich špáradlom a ak nie je po vytiahnutí mokré len lepkavé, naše muffiny sú dopečené aj zvnútra.
 1. Koláčiky necháme niekoľko minúť chladnúť pri izbovej teplote. Potom ich postupne opatrne vyberieme z plechu. V prípade prilepenia o okraje opatrne orežeme príborovým nožom tak, aby sme nepoškodili tvar hotového koláčika.
 1. Hotové muffiny servírujeme na tanieri alebo tácke. Chutia skvele v kombinácií s pohárom sójového mlieka, dobrého čaju i poobedňajšej kávičky. Podľa chuti nakoniec dozdobíme čiapočkou z vegánskej smotany a niekoľkými kúskami čerstvých, lesných plodov.

 

Želáme veľa zábavy pri pečení a dobrú chuť!


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *