Ako nabrúsiť keramický nôž v 3 jednoduchých krokoch?

Kuchynské nože sú bežnou a jednou z hlavných súčastí kuchyne. Keramické nože sú oproti klasickým oceľovým nožom ich oveľa tvrdšou alternatívou, pričom ich ostrosť vydrží oveľa dlhšie. V každom prípade, každý nôž sa raz otupí, ako je tomu aj pri tvrdých keramických nožoch. Ako teda nabrúsiť keramický nôž tak, aby bol maximálne ostrý a zostal nepoškodený?

ako nabrúsiť keramický nôž

Keramický nôž – čo je vlastne keramický nôž?

Keramický nôž je extrémne tvrdý nôž. Resp. čepeľ keramického noža je oveľa tvrdšia ako čepele bežných oceľových nožov.

Vyrábajú sa z oxidu zirkoničitého, to znamená, že na stupnici tvrdosti sa keramické nože nachádzajú približne až o 3 stupne vyššie ako tie oceľové.

Tento fakt samozrejme vedie k tomu, že keramické nože oveľa dlhšie vydržia naostrené a neotupia sa tak skoro ako oceľové nože.

V súvislosti s ich tvrdosťou a ostrosťou zároveň vyplýva, že tieto nože sú vo všeobecnosti krehkejšie a je nutné s nimi zaobchádzať jemnejšie. Keramické nože majú skôr tendenciu sa poškodiť ako tie bežné oceľové.

Čím brúsiť keramický nôž?

Odporúča sa keramické nože brúsiť pomocou diamantových brúsok. Dôvod, prečo sa na brúsenie keramických nožov používajú diamantové brúsky je práve ich tvrdosť. Diamant sa na stupnici tvrdosti nachádza vyššie ako oxid zirkoničitý, z ktorého sú vyrobené čepele keramických nožov.

Ak by ste sa aj pokúšali nabrúsiť keramický nôž bežnými brúskami na oceľové nože, pravdepodobne to nebude fungovať.

ako nabrúsiť keramický nôž

Ako nabrúsiť keramický nôž?

Proces brúsenia keramického noža si vysvetlíme na základe postupu, ktorý sa skladá z 3 jednoduchých krokov:

  1. Prvý krok pre úspešné nabrúsenie keramického noža je použitie diamantovej brúsky, ktorá zaistí, že váš nôž bude dostatočne naostrený.
  2. Počas brúsenia nožov je nutné brúsiť ich v určitom uhle. Vo všeobecnosti platí, že nože by sa mali brúsiť pod 20-stupňovým uhlom. Ak však výrobca nožov, ktoré používate tvrdí a odporúča iný uhol, dodržujte to.
  3. Buďte opatrný, aby ste sa neporezali, pretože aj zatupená čepeľ keramického noža je dostatočne ostrá, aby ste sa na nej porezali. Nôž brúste pomaly a poctivo a zároveň prejdite kompletne po celej čepeli noža. Celú čepeľ prejdite 4 až 6x.

Ak sa budete držať týchto jednoduchých krokov, mali by ste váš keramický nôž nabrúsiť správne. Brúsenie keramického noža nie je dlhý proces, celé vám to potrvá zhruba 2 minúty. Prípadne, ak by ste mali záujem o nejaké ďalšie tipy, určite neprehliadnite našu sekciu rady a nápady.

Prečítajte si aj náš článok s tipmi pre brúsenie obyčajných nožov – brúsenie nožov

Koľko stojí diamantový brúsič na nože?

Ako sme už spomínali, najvyhovujúcejším prostriedkom na brúsenie keramických nožov je diamantový brúsič. Ten si môžete kúpiť už za 18€.

Prečítajte si aj:  Ako vybrať správny ryžovar? – Všetko o ryžovaroch

Ak si chcete pri brúsení vychutnať väčší komfort, existujú aj elektrické brúsky. Cena elektrických brúsok s diamantovými kotúčmi sa pohybuje okolo 50€.


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.