Záhrada

Ako pestovať cyklamén

Hovorí sa, že kvety sú pohladením  nielen pre oči, ale aj pre dušu. Inak tomu nie je ani pri cyklámene. Krásne pestrofarebné kvety tejto malej rastlinky si obľúbi takmer každý. Od jej  kúpy vás môže odradiť snáď len rýchle odkvitnutie a na prvý pohľad náročné prezimovanie.

Nemusíte sa však báť, pestovanie cyklámenu nie je žiadna veda. Pri správnej starostlivosti vám bude kvitnúť opäť aj o rok.

Pestovanie cyklaménu

pestovanie cyklaménuCyklámen je jednou z najznámejších izbových rastlín. Vyznačuje sa malými šípovitými listami a pestrofarebnými kvetmi.  Táto drobná, pôvodom vysokohorská rastlinka kvitne najmä na jeseň a v zimných mesiacoch. V tomto období ju teda môžete vidieť krásne zakvitnutú v každom kvetinárstve.

Pri jej kúpe musíte byť však veľmi obozretní. Zdravý cyklámen má hľuzu pevnú, jemne vyčnievajúcu, bez akýchkoľvek choroboplodných zárodkov a hniloby. Hnilá hľuza napadnutá škodcami vám nielen,  rýchlo odkvitne, ale aj zhnije a na budúci rok už vôbec nezakvitne.

Ďalším dôležitým krokom pri pestovaní cyklámenu je zabezpečenie primeranej izbovej teploty. Ako každá vysokohorská rastlina, aj táto má rada chladnejšie prostredie s teplotou okolo 16 stupňov. Takže predtým ako si ju prinesiete domov nezabudnite nastaviť v miestnosti primeranú teplotu.

Vysoká teplota pre rastlinu tohto druhu znamená rapídnu zmenu prostredia na ktorú sa nedokáže adaptovať, a tak vám po čase vyhynie. Odporúčame teda znížiť teplotu v miestnosti, alebo kúpiť minicyklámen ktorý  je o niečo menší a znesie aj vyššie teploty.

Starostlivosť o cyklamén

pestovanie cyklaménuStarostlivosť o cyklámen nespočíva len v optimálnej teplote, ale aj v správnom zalievaní. Ak chcete, aby sa mu u vás darilo a kvitol aj o rok, používajte mäkkú, niekoľko dní odstátu vodu.

Veľmi dôležitý je aj spôsob polievania cyklámenu. Pri polievaní by ste nemali vodu liať do stredu kvetináča, ale skôr po okrajoch kvetináča. Najmä v teplých mesiacoch si vyžaduje dostatok vody.

Prečítajte si aj:  Vyvýšené záhony z paliet - Ako na to svojpomocne?

Dbajte teda na to, aby vždy mal v miske primerané množstvo vody, okolo 1 cm. Nadmerná vlhkosť podporuje hnilobné procesy a tvorbu baktérií, ktoré postupne môžu napadnúť celú hľuzu. Netreba zabudnúť ani na pravidelné hnojenie, približne každé dva týždne  ideálne hnojivom určeným pre kvitnúce izbové rastliny.

čase odkvitnutia nie je potrebné časté prihnojovanie a polievanie, aj keď listy ožltnú. Ožltnuté listy jednoducho odstránite krútivým pohybom stonky tak, aby na hľuze nič nezostalo. Hľuzu aj naďalej primerane polievajte.

Ak sa teda rozhodnete pre pestovanie cyklámenu aj po odkvitnutí, nezabudnite v auguste hľuzu presadiť do väčšieho kvetináča. Nesmiete ho však zasypať úplne. Hľuzy z rašeliny musia jemne vytŕčať. Následne cyklámen uložte na chladné a svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia kde o niekoľko mesiacov začne kvitnúť.

Nezabúdajte, že v čase kvitnutia ho musíte opäť pravidelne hnojiť a primerane zalievať po okrajoch mäkkou vodou. Starostlivosť o cyklámen je síce časovo náročnejšia v porovnaní s ostatnými rastlinami, avšak stojí zato.

A to nie len pre jeho špecifickú vôňu, ale najmä širokú škálu pestrých farieb, ktoré vám budú pripomínať atmosféru leta  aj v chladných, zimných mesiacoch.

 

4.7/5 - (12 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *