Záhrada

Hebe vždyzelené – Pestovanie (rady a tipy)

hebe vzdyzelena rastlina pestovanieHebe, vždyzelená rastlina, ktorá je známa svojou nenáročnosťou a odolnosťou, je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rôznorodosť vo svojej záhrade.

Pochádza z Austrálie a Nového Zélandu, kde dorastá do veľkosti stromu, ale v našich podmienkach sa z nej stáva malý až stredne veľký krík.

S jej pestovaním sa môže popasovať aj začiatočník, pretože je pomerne nenáročná na údržbu.

Charakteristika Hebe

Hebe je výnimočná svojimi vajcovitými a lesklými listami, ktorých veľkosť závisí od druhu alebo odrody. Jej kvetenstvo je zoskupené a nesie množstvo jednotlivých kvetov, ktoré môžu byť biele, ružové, fialové alebo dokonca modré. Vďaka svojej odolnosti voči znečistenému prostrediu je ideálnym kríkom do mestských a priemyselných oblastí.

Pestovanie Hebe

Pri pestovaní Hebe je dôležité vybrať slnečné až polotienisté miesto. Pôda by mala byť dobre priepustná, pretože rastlinám sa nedarí v zamokrenej pôde. Hebe je mrazuvzdorná, ale v mrazivom počasí by sa mali kríky chrániť, napríklad čečinou, netkanou textíliou alebo premiestnením rastliny do nevykurovaného skleníka.

Strihanie a rozmnožovanie Hebe

Pri udržiavaní Hebe je dôležité zabezpečiť pravidelné strihanie, ktoré by sa malo realizovať na začiatku jari. Cieľom strihania je odstrániť všetky výhonky, ktoré vyčnievajú a narušujú tvar rastliny. Tieto výhonky však nemusia byť odpad, môžu slúžiť ako prostriedok na rozmnožovanie Hebe. Stačí ich zasadiť do pôdy, ktorá je obohatená o stimulátor zakorenenia, a potom umiestniť odrezky do pareniska.

Niektoré menšie druhy Hebe sa dajú rozmnožovať aj delením trsov. Tento proces zahŕňa rozdelenie rastliny na menšie časti, ktoré sa potom môžu zasadiť samostatne. Tento spôsob rozmnožovania je obzvlášť účinný pre rýchle rozšírenie počtu rastlín v záhrade.

hebe vzdyzelene

Využitie Hebe v záhrade

Hebe je skutočne univerzálna rastlina, ktorá sa hodí do rôznych typov záhradných kompozícií. Jej využitie je naozaj široké. Môže byť vysadená ako solitérna rastlina, ktorá bude dominovať v záhrade, alebo môže byť súčasťou skupinovej výsadby s inými kríkmi. Niektoré robustnejšie druhy Hebe môžu dokonca slúžiť ako živý plot, čo je skvelá alternatíva k tradičným plotom.

Hebe sa tiež dá pestovať v nádobách, čo je ideálne pre balkóny, terasy alebo malé záhrady. V nádobách môžete pestovať rôzne druhy Hebe, vďaka čomu môžete vytvoriť atraktívne kombinácie farieb a tvarov.

Menšie druhy Hebe sú tiež skvelé ako pôdopokryvné rastliny. Tieto rastliny rýchlo rastú a pokryjú pôdu, čím zabraňujú rastu burín. Sú to ideálne rastliny pre skalnaté záhrady alebo na pokrytie svahov.

Druhy Hebe

Hebe je rastlina s množstvom druhov a odrôd, ktoré sa líšia vo veľkosti, farbe kvetov a vlastnostiach listov.

Prečítajte si aj:  Ako sadiť ovocné stromy?

Hebe ‚Emerald Green‘ – je charakteristická svojou trávovo zelenou farbou a guľovitým tvarom. Je to nízky krík, ktorý je ideálny na pestovanie v skalkách alebo nádobách.

Hebe ‚Red Edge‘ – tento druh je výnimočný svojimi sivozelenými listami, ktoré majú na okraji červený pruh. Dorastá do výšky len 30 cm, čo ho robí ideálnym pre skalné záhrady, vresoviská alebo kvetináče.

Hebe andersonii ‚Tricolor‘ – je druh, ktorý sa vyznačuje úzkymi a pomerne dlhými listami. Majú zelenú farbu so svetlými okrajmi alebo červeným lemom. Kvetenstvo je dlhé a má fialovú farbu. Táto odroda dorastá do výšky dvoch metrov a môže sa používať ako solitér alebo v živých plotoch.

Tieto sú len niektoré z mnohých druhov Hebe, ktoré môžete zvážiť pri výbere tej správnej rastliny pre vašu záhradu. Každý druh má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ho robia jedinečným a atraktívnym pre rôzne typy záhrad a krajinných dizajnov.

Hebe v kvetináči

Hebe je rastlina, ktorá sa vyznačuje svojou prispôsobivosťou a flexibilitou. Mnohé odrody tejto rastliny sú dostatočne kompaktnej veľkosti, aby sa dali pestovať v kvetináčoch. Či už ide o malé kvetináče, ktoré sú doplnené inými rastlinami, alebo o veľké nádoby, kde Hebe dominuje, pestovanie tejto rastliny v nádobách je jednoduché a nenáročné.

Starostlivosť o Hebe v nádobách je podobná ako pri pestovaní na otvorenom priestranstve – rastlinu je potrebné pravidelne zalievať počas celého roka a v zimných mesiacoch znížiť množstvo vody.

Hebe ako izbová rastlina

Hebe je rastlina, ktorá sa môže dobre adaptovať na rôzne podmienky, vrátane pestovania v interiéri. Niektoré odrody Hebe, najmä tie s väčšími listami, sa môžu pestovať ako izbové rastliny. Tieto rastliny preferujú teplejšie podmienky a nie sú mrazuvzdorné, takže sú ideálne pre pestovanie v interiéri.

Rastlinu umiestnite na miesto s dostatkom svetla, ako je južný alebo východný parapet, alebo na miesto s dostatkom rozptýleného svetla.

Bezpečnosť pri pestovaní Hebe

Aj keď Hebe je členom rovnakej čeľade ako niektoré liečivé byliny, je dôležité vedieť, že je to jedovatá rastlina. Preto by sa mala pestovať mimo dosahu detí a používať len na dekoratívne účely.

Je dôležité byť si vedomý tohto rizika a zabezpečiť, aby boli deti a domáce zvieratá v bezpečí.

Záver

Hebe je rastlina, ktorá ponúka širokú škálu možností pre záhradkárov. Či už hľadáte elegantný ker do skalky alebo vysoký kvitnúci ker, ktorý bude vynikať v záhrade, Hebe môže byť tou správnou voľbou. Jej pestovanie je jednoduché a odmení vás krásnymi kvetmi a vždyzelenými listami.

S trochou starostlivosti a správneho umiestnenia sa z Hebe môže stať skutočný poklad vo vašej záhrade.

5/5 - (1 vote)


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *