Rady a nápady,Záhrada

Ako pestovať paradajky? (pestovanie rajčín)

Radosťou každej domácej gazdinky, či zanieteného záhradkára, je vlastná úroda. K nej patria určite aj šťavnaté paradajky.

Ak sú pestované správne, ich plody robia radosť až do prvých mrazov. A každý iste uzná, že domácim paradajkám sa tie zo supermarketu nevyrovnajú! Ako pestovať paradajky, aby boli zdravé, silné a chutné?

Ako pestovať paradajky? – Pestovanie priesad paradajok

ako-pestovat-paradajkyAk si chcete vypestovať vlastné priesady, začať so siatím by ste mali už koncom februára.

Semienka nesaďte príliš blízko k sebe!

Rastlinky sú potom veľmi slabé a ťažko sa od seba oddeľujú. Dbajte, aby mala každá rastlinka dostatok priestoru. Semená zasypte preosiatou zeminou a zalejte vodou s izbovou teplotou.

Najvhodnejšie je črepníky postaviť na svetlé miesto. Ako pestovať paradajky v dome alebo byte? Absolútne ideálnym miestom je okenný parapet.

Keď rastlinky podrastú, prichádza na rad takzvané pikírovanie, čiže ich rozsádzanie. Každú rastlinku vyberiete a samostatne zasadíte do črepníkov.

V črepníku rastlinka zosilnie a po čase, keď má výšku približne 20 centimetrov, je pripravená na sadenie do záhrady. Samozrejme, v črepníkoch rastlinky nezabudnite pravidelne polievať a občas im miestnosť vyvetrať.

Sadenie paradajok – Sadenie vlastných priesad

Vlastné priesady máte prichystané, je čas na sadenie paradajok do záhrady. Urobte tak (v závislosti od počasia) koncom apríla, alebo začiatkom mája. Nič sa však nestane, ak to bude aj o niečo neskôr. Rastlinky sa totiž musia vysadiť až po mrazoch, ktoré by ich mohli spáliť.

Na dno jamy, ktorú ste si vykopali, nasypte hnojivo alebo prírodný domáci kompost. V súvislosti s pestovaním paradajok vám odporúčame Bio hnojivo na paradajky, ktoré sa skladá z rozpustných rastlinných extraktov, morských rias a rastlinných kyselín. Je vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo.

bio hnojivo na paradajky
Bio hnojivo bohaté na živiny je zárukou bohatej úrody a chutných plodov

BIO hnojivo na paradajky nájdete tu >>

Nasleduje vrstva zeminy, aby sa korienky paradajok nedotýkali hnojiva. Mohlo by ich poškodiť. Až po vrstve zeminy nasleduje samotná rastlinka, ktorú zasypete hlinoupolejete ku koreňom.

Prečítajte si aj:  Ako pestovať levanduľu? Ako rozmnožovať levanduľu?

sadenie-paradajokDôležité je sa o paradajky pravidelne starať. K tomu patrí okrem pletia aj vylamovanie zálistkov z rastliny, teda z takzvaných pazúch listov. Ak ich nebudete vylamovať, rastlina bude mať menej plodov a budú menšie.

Samozrejmosťou je pravidelné polievanie odstátou vodou. Ale pozor! Vždy ich zalievajte večer alebo včas ráno. Nikdy nie pri priamom slnku. Pri peknom slnečnom počasí sa onedlho budete tešiť z nádherných zdravých plodov.

Dajú sa pestovať paradajky na balkóne?

Odpoveď je – áno! Nevyhnutné však je, aby mali aj paradajky na balkóne dostatok tepla a vlhkosti. Priame slnečné lúče nie sú nutné, no paradajky určite nesmú byť v tme.

Vždy ich ale umiestňujte do črepníkov, z ktorých voda odteká. Ďalšie zásady pre pestovanie paradajok na balkóne sú rovnaké, ako keby ste ich pestovali v záhrade. Teda vylamovanie zálistkov a pravidelné zalievanie.

Chystáte sa pestovať paradajky?
Tu nájdete potrebné náradie za skvelú cenu!

zahradne_naradie2
ZÁHRADNÉ NÁRADIE

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 40€

V prípade, že radi pestujete zeleninu, určite si nenechajte ujsť náš článok – pestovanie cesnaku

Pestovanie paradajok v skleníku

pestovanie-paradajok-v-sklenikuToto miesto je pre nich priam ideálne. Pretože paradajky milujú vlhkosť a teplo. Rátajte teda s tým, že v skleníku sa im bude určite dariť. Napriek tomu sa ale odporúča skleník pravidelne vetrať.

Pretože okrem tepla paradajky obľubujú aj čerstvý vzduch! Nikdy ich tiež nevysádzajte spolu s paprikou a uhorkami. Tieto rastliny sa navzájom príliš neznášajú a potrebujú osobitné miesta.

Či už sa rozhodnete pestovať paradajky v skleníku v záhonoch alebo črepníkoch, závisí len od vašich možností. Dariť sa im bude pri oboch spôsoboch pestovania.

Verte, že vypestovať zdravú a silnú rastlinu paradajky nie je žiadna veda. Stačí dodržiavať tieto spomenuté jednoduché zásady a určite sa dočkáte bohatej úrody!

 

4.3/5 - (13 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. pato hovorí:

    Rajčiny zrovna vlhko neobľubujú, to je hlúposť. Čím viac vlhkosti tým viac väčšia možnosť napadnutia chorobami.

    1. skd_admin hovorí:

      Určite máte pravdu, prehnaná vlhkosť je zlá, avšak taká tá základná vlhkosť predsa len musí byť, inak by paradajky vôbec nevyrástli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *