Rady a nápady,Recepty

Ako sušiť slivky? Návod a postup na skvelé sušenie sliviek

ako susit slivkyDosiahnuť kvalitne vysušené slivky nie je proces jednoduchý. Treba si tu uvedomiť niekoľko zákonitostí a použiť zopár trikov starých mám pre ten najlepší výsledok. Pri sušení treba pamätať, že každá rúra i slivky sú tak trochu iné. Rátajte s tým, že vám chvíľku potrvá kým odhadnete tú správnu kombináciu teploty, vetrania a času.

Nižšie vám ponúkame náš časom overený postup – ako sušiť slivky:

Ako sušiť slivky? Postup:

 1. Príprava a výber plodov

So sušením počkajte do konca sezóny. Vhodné sú totiž slivky veľmi dozreté až prezreté. Dužina by mala byť žlto-hnedá, úplné sladká a tak trochu mazľavá. Šupka zasa tmavo modrá a zmäknutá. Pred samotným sušením je potrebné ovocie vytriediť od planých kúskov, umyť a narezať. Každú slivku rozrežeme po dĺžke a opatrne vyberieme kôstku. Plod vcelku by sa nám poriadne nepresušil.

 1. Vhodná podložka

Ako podložku volíme plech vystlaný klasickým papierom na pečenie. Tu slivky rozložíme v rozostupe približne 4 centimetrov a šup s nimi do rúry.

 1. Teplota

Teplotu treba voliť veľmi opatrne. Uvedomíme si, že slivky nepečieme, ale sušíme. Chceme aby sa začali potiť a nie variť, preto neodporúčame teplotu nad 50 °C. Vhodnú teplotu je však potrebné odhadnúť individuálne. V prvých hodinách slivky pozorne sledujeme a skúšame podľa ich kvality, našej rúry a požadovaného výsledku.

 1. Odvádzanie vlhkosti

Cieľom procesu sušenia je zbaviť plod všetkej vody, ktorá po čase spôsobuje hnilobu. Preto sa po celú dobu sušenia usilujeme o čo možno najvyššie odvádzanie vlhkosti. Tekutina zo šťavnatých plodov sliviek sa počas sušenia odparuje do priestoru rúry a rýchlo zvyšuje vlhkosť vnútornej atmosféry. Overeným spôsobom ako sa tomuto javu vyhnúť je rúru priamo počas sušenia málinko pootvoriť. Nadbytočná vlhkosť tak uniká von a vnútri zostáva, tak veľmi potrebné, suché prostredie. Hlavne zo začiatku sušenia vidieť pod každou slivkou na papieri mokrú škvrnku. To samozrejme bráni kvalitnému usušeniu. Odporúčame preto, hlavne v prvých hodinách sušenia, prekladať slivky na suchý papier.

 1. Hotové slivky
Prečítajte si aj:  Elektrický mlynček na korenie - skvelý pomocník do kuchyne

Celkové kvalitné vysušenie zaberie niekoľko hodín. Správna sušená slivka sa musí skrútiť a následkom vyparenia vody niekoľkonásobne zmenšiť svoj objem. Jej povrch je po dobrom sušení zošúverený, lesklý, tmavý až čierny. Hotové slivky skladujte na suchom mieste v pevne uzavretej nádobe. Dobre usušená a uskladnená slivka vám jazýček poteší keď ju objavíte v komore hoci aj po roku.

Viac informácií o slivkách a sušení

Slivka domáca patrí medzi jedno z prvých domestikovaných druhov ovocia. Slivky sa vďaka svojej typickej obyčajnej výnimočnosti rozšírili do celého sveta. Po dnešnú dobu bolo vyšľachtených niekoľko desiatok rôznych odrôd.

Ľudia ich pestujú na všetkých kontinentoch sveta okrem studenej Antarktídy. Slivky možno chutne pripraviť na sto spôsobov. Jedným z najobľúbenejších je sušenie. Plod slivky je pre túto tepelnú úpravu výnimočne vhodný. Sušené slivky majú neskutočne dlhú trvanlivosť a to hneď vedľa čisto prírodného zloženia.

Nesú priam návykovú chuť, no okrem našich chuťových pohárikov, určite potešia i náš organizmus. Najnovšie výskumy zaoberajúce sa tepelne upraveným ovocím dokázali, že sušené slivky výnimočne napomáhajú pevností kostí, zamedzujú osteoporóze a tým prispievajú k celkovej pohybovej vitalite.

Dužinaté plody naviac obsahujú nemalé množstvo vitamínu A,C, E, a komplex vitamínov B. V komore dietológov sa hovorí i o priaznivých účinkoch sušených sliviek na štíhlu figúru. Odplavujú totiž z tela toxíny, podporujú metabolizmus, dodávajú telu zdravú energiu a naviac nimi možno plne nahradiť kalorické sladkosti. Zabudnite na supermarkety a pripravte si túto pochúťku priamo vo vlastnej rúre.


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

 1. Beata hovorí:

  slivky, ani dalšie ovocie nesušim, ale spravim si z neho smoothie. Je to u nas viac oblubene ako sušene ovocie

 2. Dajana hovorí:

  vykostkovat a použit sušičku ovocia. Aspon ja to doma takto robim

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *