Rady a nápady,Záhrada

Ako pestovať levanduľu? Ako rozmnožovať levanduľu?

Levanduľa lekárska nielenže vyzerá veľmi pekne a vďaka svojim krásnym fialovým kvetom je ozdobou v interiéri aj exteriéri, ale je aj veľmi užitočná. Vyrábajú sa z nej mnohé kozmetické produkty a má pozitívne účinky na človeka. A najmä, starostlivosť o levanduľu si nevyžaduje žiadne extra odborné znalosti a zručnosti. V tomto článku sa dozviete rôzne tipy a triky na pestovanie levandule, určite to zvládnete aj Vy!

Ako pestovať levanduľu?

Pre pestovanie levandule platí niekoľko základných pravidiel. Ak ich budete dodržiavať, levanduli sa u vás bude dariť. Sú to tieto pravidlá:

  • Levanduľa si vyžaduje skôr suchšie prostrediepodmienky.
  • Ak je levanduľa neustále vo veľmi vlhkej pôde, môže dôjsť k hnilobe koreňov.
  • Pôda, v ktorej sa levanduľa pestuje, by mala byť štrkovitá.
  • Levanduľa si vyžaduje dostatok slnka.
  • Môžete ju pestovať tak v črepníkoch, ako aj voľne v záhrade.

Kedy pestovať levanduľu?

levanduľa pestovanieA kedy je najlepší čas na pestovanie levandule? Keďže si vyžaduje dostatok slnka, ideálne je samozrejme leto. Ak ju pestujete v interiéri, určite črepník položte na okenný parapet, kde bude mať rastlinka dostatok slnečného svitu.

Pokiaľ ide o pôdu, odporúča sa suchá, štrkovitá a alkalická pôda. Levanduľa je rastlina, ktorá v sebe zadržiava vlhkosť. Aj preto nepotrebuje veľa vody a je odolná voči suchu. Pôdu sa navyše odporúča zmiešať s malým množstvom piesku.

Pri zalievaní levandule platí, že menej je niekedy viac. Levanduľa si síce vyžaduje vodu, ale nie veľa! Zalievajte ju maximálne tri krát týždenne a uistite sa, že jej pôda nie je neustále vlhká. Korene by zahnívali. To znamená, že rastlina by mala byť polievaná, ale nie prelievaná! Pre dobré odtekanie vody sa odporúča sadiť levanduľu na vyvýšenom mieste.

Skvelá ponuka produktov súvisiacich s levanduľou:

Aj keď rastliny v záhrade často napádajú škodcovia, levanduľa k napádaným rastlinám nepatrí. Nepotrebujete ju teda chemicky ošetrovať a ani hnojiť. Jediné, čo ju ohrozuje, sú plesne. Ale to len v prípade, ak je prelievaná. Odporúča sa levanduľu na jar alebo na jeseň prerezať. Stačí, ak odrežete asi jednu tretinu rastlinky z vrchnej časti.

Rozmnožovanie levandule

levanduľa pestovanieLevanduľu je možné pestovať zo semien alebo z odrezkov. Pestovanie z odrezkov je obľúbenejšie a asi aj jednoduchšie. Odrezky zbierame zo silných zdravých rastlín. Mali by byť polodrevnaté, husto olistené a nekvitnúce. Odrezok má mať aspoň 10 centimetrov.

Prečítajte si aj:  Ako poslať balík?

Predtým, ako ho vložíme do substrátu, odstránime spodné listy. Necháme len lístky navrchu. Ak chceme, aby sa odrezok rýchlejšie zakorenil, môžeme ho ošetriť práškovým stimulátorom. Takto ošetrený odrezok vložíme do substrátu a zalejeme vlažnou vodou.

Aj tu platí, že substrát má byť vlhký, ale nie premočený. Črepník potom môžeme prikryť igelitom, aby sa udržiavala vlhkosť. Občas je však potrebné vyvetrať ako prevenciu plesní. Levanduľu takto rozmnožujeme ku koncu leta. Necháme prezimovať v črepníkoch a na jar môžeme vysádzať.

Ak chcete vedieť ako a kedy strihať levanduľu, dozviete sa to v tomto článku – strihanie levandule

Levanduľa druhy

Existuje niekoľko druhov levandule. Okrem najznámejšej levandule – levanduľa lekárska k najobľúbenejším a najpestovanejším patria aj tieto:

  • Levanduľa augustifolia. Je známa aj pod názvom anglická levanduľa. Charakteristická je užšími podlhovastými listami a zelenou, až šedozelenou farbou. Má veľmi výraznú vôňu. Práve vďaka tejto vôni je taká obľúbená. Vyrábajú sa z nej esenciálne oleje, užíva sa v kozmetike a dokonca aj v kulinárstve.
  • Levanduľa dentate. Známa ako francúzska levanduľa. Má ozubené pílkovité a ochlpené lístky. Nie je taká voňavá a výrazná ako anglická levanduľa. Aj preto sa pestuje menej.
  • Levanduľa stoechas. Nazývaná aj španielska levanduľa. Odlišuje sa tým, že jej kvety sú ružovej, až fialovej farby. Kvety vyzerajú trošku inak, ako u ostatných druhov levandule. Pripomínajú motýle. Je to najkrehkejší typ levandule, ktorý ťažko znáša zimu. Málo sa pestuje, pretože vo vyšších dávkach môže byť dokonca toxická.
  • Lavandin. Je to síce kríženec levandule, ale veľmi často sa pestuje. Dôvodom je to, že sa z neho dá získať omnoho viac oleja, ako z klasickej levandule. Avšak lavandinový olej nedosahuje účinky ani kvalitu levanduľového oleja.

Tak čo myslíte? Zvládnete si vypestovať vlastnú levanduľu? A pre ktorý druh sa rozhodnete?

Skvelá ponuka produktov súvisiacich s levanduľou:

 

4.9/5 - (23 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *