Plávajúca podlaha je trend, ktorý už nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Väčšina domácností si ju zadovážila hlavne z dôvodu toho, že koberce sú náročnejšie na údržbu ako podlaha. Inou nevýhodou je zase fakt, že koberce víria v miestnosti prach, ktorý sadá na nábytok alebo spôsobuje alergie.
V neposlednom rade treba spomenúť aj to, že koberce nie sú v súčasnosti lacnou záležitosťou. Práve preto je na trhu už niekoľko rokov plávajúca podlaha, ktorá šetrí Váš čas, zdravie a aj rodinný rozpočet. Jednou z výhod plávajúcej podlahy je jej rýchla a jednoduchá montáž a pri vzniku nejakého problému aj rýchla oprava a výmena poškodenej časti za novú.
Ak sa Vám náhodou pritrafí nejaký problém s plávajúcou podlahou máme pre Vás niekoľko tipov, ako si ju rýchlo a kvalitne opravíte.
Po pokladaní podlahy si odložte nadbytočné dosky plávajucej podlahy
Dosť často sa stáva, že keď si namontujete doma plávajúcu podlahu, to čo Vám z nej ostalo nazvyš vyhodíte.
Pre budúcnosť je teda lepšie, ak si tieto zvyšky podlahy necháte v prípade, že sa Vaša podlaha poškodí a vy tieto zvyšky budete potrebovať na opravu. Oprava takejto podlahy závisí aj od toho, čo sa s Vašou podlahou stalo.
Máte na podlahe ryhy alebo Vám na ňu spadlo niečo veľké?
Podľa stupňa poškodenia treba pristupovať aj ku oprave podlahy.
Menšie škrabance na podlahe
Ak máte na podlahe len škrabance od psa alebo detí bude Vám na opravu podlahy stačiť tvrdý vosk, spájkovačka, škrabka a ostrý nôž.
Postup je jednoduchý. Najprv musíte ostrým nožom vyrezať poškodenú časť podlahy. Následne si spájkovačkou nahrejte vosk, ktorý ale musí byť v odtieni podlahy a naneste ho do ryhy. Vosk nechajte účinkovať minimálne 5 minút.
Po stvrdnutí škrabkou vybrúste nadbytočný vosk, aby ste tam nemali vypuklinu a aby podlaha a opravované miesto boli v jednej rovine.
Väčšie škrabance na podlahe
Pri väčšom poškodení podlahy je nutné rozobrať si celú podlahu. Dôležité je začať rozoberať podlahu na mieste, kde ste pri montáži podlahy skončili. Podlahu potom rozoberte k poškodenému miestu a časť podlahy jednoducho vymeníte za novú časť.
Takýto spôsob nie je ale efektívny, keď máte podlahu poškodenú v strede miestnosti. Vtedy je najlepšie poškodenú časť vyrezať a vložiť novú časť.
Nová časť ale musí byť presne v takom istom odtieni ako vaša pôvodná podlaha, čo je problémom hlavne pri podlahách vyrobených z prírodných materiálov, kde pri pôsobení slnka podlaha mení svoj odtieň. Postup v tomto prípade je trochu náročnejší ako pri malom poškodení.
V súvislosti s čistením si určite prečítajte aj články: ako vyčistiť žehličku, ako odstrániť sekundové lepidlo
Budete k tomu potrebovať hlavne nový diel podlahy, ručnú kotúčovú pílu, kladivo, dláto, lepidlo, dorážač a materiál, ktorým opravené miesto zaťažíte. Pílou rozrežte poškodený diel ale opatrne. Treba zvoliť správnu hĺbku, aby sme nepoškodili spodnú časť podlahy či dokonca susediace časti podlahy. Dláto a kladivo následne použijete na to, aby ste tieto rozrezané časti vybrali. Predtým, než zasadíte novú časť podlahy je potrebné, aby ste si lepidlom potreli okraje vyrezanej plochy a aj novú časť podlahy.
Novú časť podlahy zasadzujeme najprv čelnou stranou a potom bočnou. Pre väčší efekt treba po tejto časti podlahy poklepať a odstrániť lepidlo, keby začalo vystupovať na povrch podlahy. Následne na zasadené miesto dajte nejakú ťažkú oporu, aby sa podlaha pevne usadila. Po 12 hodinách môžete túto oporu odstrániť.