Rady a nápady

Ako vyčistiť koberec?

Hoci sa koberce posledné roky dostávajú do úzadia kvôli plávajúcim podlahám či iným typom podlahy, ešte stále sa nájde mnoho domácností, ktoré na koberec nedajú dopustiť.

Medzi nesporné výhody koberca patrí hlavne to, že chráni našu dlážku pred poškodením, minimalizuje riziko úrazu, hlavne pri deťoch, ktoré behajú po byte a na dlážke sa môžu veľmi ľahko pošmyknúť, tlmí hluk a v neposlednom rade plní aj estetickú funkciu, kedy urobí izbu útulnejšiu a prívetivejšiu na pohľad.

Určite sa už každému z Vás stalo, že po bujarej narodeninovej oslave či inej akcii ste sa zobudili a pri pohľade na koberec ste sa zdesili, pretože ste tam videli rôzne fľaky od vína či vypálenú dieru od cigarety. Netreba sa ale báť, vieme Vám poradiť účinné spôsoby ako dokážete Váš obľúbený koberec čo najlepšie a najefektívnejšie vyčistiť.

Ako vyčistiť koberec?ako vyčistiť koberec

Základným spôsobom ako si očistiť svoj koberec je každému dobré známe vysávanie.

Vysávať by sa malo podľa potreby a typu koberca minimálne raz za týždeň a v prípade, že máte doma člena rodiny, ktorý je alergický na prach, je treba vysávať častejšie.

Mechanické čistenie

Pri fľakoch je najpoužívanejším typom čistenia koberca práve mechanické čistenie, čiže ručné čistenie. Najčastejším prostriedkom na vyčistenie fľaku je voda, prípadne s použitím saponátu. Vodu môžeme použiť ak máme na koberci blato, čokoládu, kakao, kávu či krv.

V takomto prípade si navlhčíme bielu handričku a postihnuté miesto vydrhneme. V tomto prípade nesmieme podceniť ani spôsob čistenia. Je veľmi dôležité, aby sme fľak drhli od kraja smerom dnu, aby sa fľak nerozširoval.

Ak sa nám na koberec zase vyleje víno či iný alkohol, na fľak nám už voda nepostačí. Na takýto fľak zaberá soľ, čpavok či kyselina citrónová. Postup je rovnaký ako pri vode, ale v prípade čpavku fľak ľahkými dotykmi osušíme. Pre fľaky, ktoré nechcú zísť žiadnym z týchto spôsobov, odporúčame si zakúpiť špeciálne čističe, ktoré sú dostupné v každej predajni drogérie.

Ako vytepovať koberec?ako vyčistiť koberec

Účinným spôsobom čistenia kobercov je tepovanie. Ak si na tepovanie netrúfate sami, určite si na to objednajte profesionálov, ktorí Vám to urobia síce za nie malé peniaze, ale Vás koberec bude vyzerať ako nový.

Prečítajte si aj:  Ako nabrúsiť keramický nôž v 3 jednoduchých krokoch?

Ak ste sa rozhodli, že si to spravíte radšej sami a ušetríte si svoje peniaze na iné výdavky, je potrebné aby ste si zadovážili tepovač. V takom prípade si na koberec naneste čistiacu tekutinu, ktorá musí nejakú dobu na koberec účinkovať, aby vytiahla všetku špinu na povrch.

Potom zoberte tepovač a všetko povysávajte. Nevýhodou tepovania je, koberec schne aj niekoľko hodín a v prípade koberca s dlhým vlasom aj deň. Preto, keď si zvolíme tento typ čistenia, je potrebné aby sme po vytepovanom koberci chodili minimálne a aj to len s čistými topánkami, aby sme koberec znova nezašpinili a naše tepovanie by tým pádom nevyšlo nazmar.

Suché čistenie

V protiklade k tepovaniu je účinným spôsobom čistenia aj suché čistenie, ktoré môžete použiť takmer na každý typ kobercov. V praxi to vyzerá asi tak, že si na koberec nanesiete špeciálny prášok, ktorý necháte pôsobiť a po vypršaní tejto doby koberec vysajete.

Výhodou takéhoto čistenia je to, že špeciálny prostriedok neobsahuje také chemické látky, ktoré by mohli Váš koberec poškodiť a pre ušetrenie času nemusíte týmto spôsobom čistiť celú plochu koberca, ale v prípade fľaku stačí aj keď tento špeciálny prášok umiestnite na postihnuté miesto.

Ak doma často žehlíte a mávate problém s pripáleninami na žehličke, prečítajte si článok – ako vyčistiť žehličku

Čistenie parou

V súčasnosti sa objavila aj nová technológia na čistenie kobercov a to čistenie parou. Na takýto spôsob čistenia je potrebné si zadovážiť špeciálny prístroj, ktorý vytvára paru, ktorá sa vstrekuje do koberca s čistiacim prípravkom a následne sa tento koberec povysáva.

Tento typ čistenia je oproti mechanickému čisteniu výhodnejší, pretože pri mechanickom čistení sa využíva veľké množstvo saponátu, kým pri čistení parou nám stačí para a obyčajný čistiaci prostriedok.

Na záver treba dodať, že správna starostlivosť o koberec predĺži životnosť Vášmu kobercu, preto dúfame, že Vám naše rady pomohli a Váš koberec bude ešte dlhé roky dôkazom Vašej dobrej investície.

 

4.7/5 - (16 votes)


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *