Zelená rastlinka, ktorej listy majú prenikavé „vetrové“ silice. Vyznačuje sa skvelými liečebnými účinkami, dokonca sa používa aj v kuchyni a vôbec v celom potravinárskom priemysle, či už čerstvá alebo sušená, v celku alebo drvená. Áno, reč je o mäte, ktorá má mnoho druhov a určite ju pozná každý z nás.
Ak si chcete začať pestovať svoju vlastnú bylinkovú záhradku, začnite s mätou, pretože jej pestovanie je úplne jednoduché. Mäta je rastlina, ktorá je známa aj tým, že rýchlo klíči. Preto sa aj jej semienka ľudovo nazývajú „bežci“.
Mäta pestovanie
Všetky jej druhy (napríklad sladká mäta, mäta prieporná, pepermint, atď.) sa k tomu ešte aj rýchlo šíria, preto je vhodné najprv vybrať miesto, kde bude mať rastlina dostatočný priestor na rýchle šírenie a tak ideálne miesto na pestovanie mäty je v záhradke.
Ak nemáte k dispozícii záhradu, mätu môžete pestovať aj v kvetináči. Výhoda je v tom, že sa vám nebude nekontrolovateľne rozmnožovať. Je odolná voči ľahkému mrazu, no pri silnejšom už horná časť rastliny odumiera, no korienky prezimujú v pôde a vyklíčia zase na jar, preto sa netreba báť. Takýto cyklus prezimovania môže trvať až päť rokov.
Mäta potrebuje vlhkú pôdu, nie však premočenú. Pokiaľ ju pestujete v kvetináči, je dôležité pravidelné zalievanie. To, že treba rastlinu poliať zistíme tak, že má suchý substrát. Preferuje úrodnú pôdu s pH približne 6 až 7 a tiež ocení ak jej sem tam do nej primiešame aj hnojivo, najmä ak z nej často zberáme lístky.
Tak bude mať dostatok energie a živín na tvorbu nových výhonkov. Je nutné umiestniť ju na slnečné miesto, najviac jej vyhovuje východná strana, pretože tam jej najviac robí dobre ranné slnko najmä v lete, kedy je intenzita žiarenia veľmi silná a taktiež aj čiastočný tieň poobede.
Veľmi sa jej darí v prítomnosti žihľavy – jej silice sú pri nej silnejšie. Naopak nedávajte ju do blízkosti s harmančekom. Ak mätu pestujete v kvetináči, snažte sa ju dať čo najďalej od vykurovacích telies. Najviac jej vyhovuje izbová teplota okolo 20°C.
Obdobie kvitnutia u mäty je približne v júni až septembri. Je vhodné zredukovať počet púčikov aspoň o polovicu a to tak, že ho jednoducho odstrihneme. Taktiež je dobré mätu zastrihávať, aby priveľmi nerástla do výšky, pretože pri nekontrolovanom raste môže dosiahnuť až 70 centimetrov. Ak teda rastlina presiahne viac ako 40 cm, je vhodné ju zostrihnúť o pár centimetrov a to zabezpečí aj výraznejšiu arómu a predĺži sa aj doba zberu.
Rozmnožovanie mäty
Ak si chceme mätu namnožiť, najjednoduchšie je nechať zakoreniť odrezky vo vode, ktoré hneď potom môžeme zasadiť. Bohužiaľ sa nachádzame v klimatickom pásme, kde zasadené semienka mäty neklíčia, preto je vegetatívne zakoreňovanie azda najspoľahlivejšia alternatíva. Vhodná doba na množenie je v apríli.
Prečítajte si aj náš článok o tipoch v súvislosti s pestovaním bazalky – bazalka pestovanie
Mätový čaj
Keďže sa nám blíži chladné obdobie, určite každý z nás ocení čerstvý čaj z mäty, na ktorý sa dajú použiť aj sušené lístky, ale pozor – ak používate umelé teplo, pri ich sušení neprekročte teplotu 35°C. Vtedy sa z rastliny strácajú všetky liečivé schopnosti. Určite vyskúšajte aj recept na pečený čaj, do ktorého je možné pridať aj mätu, avšak čerstvú a až pri finálnom servírovaní (inak by mäta pri pečení úplne vyschla a stratila svoje liečivé účinky).