Ako sadiť ovocné stromy?

Odtrhnúť si v lete zo stromu, ktorý ste vypestovali, šťavnatý plod je určite skvelý pocit. Čerstvé ovocie je jeden z najchutnejších a najzdravších produktov, aké nám príroda ponúka. Avšak veľa ľudí nevie, ako samotné stromčeky zasadiť, aby sa im darilo. Či už chcete jablká, hrušky, broskyne, citrusyv článku nájdete všetko, čo potrebujete.

Prvé, čo musíte zistiť je to, koľko miesta máte k dispozícii. Ak máte veľký dvor, môžete sadiť stromčeky, ktoré dorastajú svojou výškou a šírkou do väčších rozmerov, ako napríklad jablone či hrušky.

Aby mali dostatok miesta, treba ich sadiť najmenej 50 centimetrov od seba, aby mali dosť priestoru na rast konárov najmä do šírky. Ak nemáte až toľko miesta, mali by ste sa zamerať skôr na stromy, ktoré sú zakrpatené – napríklad spomínané citrusy, ktoré sa dajú pestovať aj v črepníku alebo si taktiež môžete zasadiť iba jeden veľký strom, všetko je na vás a vašich preferenciách.

Ako sadiť ovocné stromy?

výsadba ovocnných stromovAk si zadovážite ovocný strom, je potrebné ho ihneď zasadiť. Keď to nie je možné hneď, treba strom namočiť do vody, ale nesmie byť dlhšie ako 24 hodín, pretože vo vode nemá dostatok živín a má tam  vysokú vlhkosť, takže by nám začal postupne hniť a odumierať.

Takéto namočenie sa odporúča na jar ešte pred tým, ako strom zasadíte. Na jeseň to nie je potrebné.  Ak by sa vám nepodarilo strom zasadiť ani po jednom dni, treba korene zakryť vlhkou rašelinou alebo pieskom.

A ako postupovať pri samotnom sadení?

Nie je to nič, s čím by ste si neporadili. Začnite s kopaním jamy, ktorá by mala byť väčšia ako koreň stromu, pretože je nevyhnutné, aby bol celý pod zemou.

Prečítajte si aj:  Prevzdušnenie trávnika – vertikutácia trávnika

ako sadiť ovocné stromyDo jamy nalejeme vodu – nie veľa, aby zem nebola premočená, množstvo vody by nemalo prekročiť viac ako 10-15 litrov. Následne strom vložíme do jamy, zahrabeme a poriadne zem pritlačíme. Strom v črepníku len vytiahneme (aj so zeminou!), položíme do jamy a zahrabeme.

Pri výsadbe stromčekov je obzvlášť dôležité to, kedy ho zasadíme. Keď je strom bez zeminy s voľnými koreňmi, sadíme ho keď nerastie. Toto obdobie sa nazýva vegetačný kľud a funguje na podobnom princípe ako zimný spánok u zvierat.

To, že strom sa nachádza v tomto stave zistíme tak, že z neho už opadali listy. Vegetačný kľud trvá zhruba od novembra do marca, ale príroda je tak nevyspytateľná, že presne sa to určiť nedá a viac krát sa tento stav začne skôr ako v novembri. Všetko závisí na počasí.

Preto ak chcete sadiť strom v jeseni, vhodný termín je v polovici októbra – je nevhodné sadiť ho skôr. Sadiť môžme až kým zem nezamrzne. Pokiaľ ale máme strom v črepníku, je možné ho zasadiť prakticky kedykoľvek okrem zimy. Tieto stromy majú veľkú výhodu v tom, že ak ich zasadíte, je veľmi vysoká šanca (takmer 100%), že sa ujme, pretože sú už dobre prekorenené.

Video: ako sadiť ovocné stromy

Výsadba ovocných stromov vôbec nie je náročná, sledujte vo videu.


Zdroj: youtube.com


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.