Ako urobiť pečený čaj? (recept)

Určite poznáte tie chvíle, keď po náročnom dni máte chuť sa zrelaxovať a oddýchnuť si. Vtedy je čas na zababušenie s dobrou knihou a šálkou horúceho pečeného čaju. Ak si myslíte, že jeho príprava si vyžaduje nejaké extra kulinárske schopnosti ste na omyle.

Je úplne jednoduchá, rýchla a lacná. Treba si len zvoliť ten správny recept s vhodnými ingredienciami. Tak poďme spoločne do toho, nech aj vám čochvíľa v kuchyni, či pri dobrej knihe rozvoniava vôňa pravého pečeného čaju. Tip: Pri čítaní knihy je dnes možné využiť už aj skvelú pomôckou, ktorou je čítačka kníh.

Najskôr si musíme pripraviť všetky potrebné ingrediencie. Predovšetkým ovocie, ktoré je základom tohto zázraku. To, či bude mrazené, alebo čerstvé je len a len na vás. Odporúčame však zvoliť si v prvom rade kyslé ovocie, napríklad ríbezle, alebo čučoriedky, ktoré rýchlo pustia dostatok šťavy a dodajú pečenému čaju špecifickú vôňu.

pečený čajSamozrejme, potom môžete pridať aj ďalšie druhy ovocia podľa vašej chuti. Jablká, maliny, jahody, pomaranče, skrátka všetko, čo špajza dala. Výbornou kombináciou sú aj slivkyčiernymi ríbezľami, alebo lesná zmes malín, jahôdríbezlí. Z nekonečného radu kombinácií by ste sa však mali vyhnúť banánom a hruškám, ktoré nemajú po upečení vhodnú konzistenciu, farbu a ani vôňu.

Pečený čaj – recept

Recept pečeného čaju pozostáva nielen z ovocia, ale aj korenia, ktoré je rovnako dôležité. V prvom rade by sme nemali zabudnúť na klinčekyškoricu, ktoré mu dodajú krásnu vôňu. Ďalej môžeme pridať aníz, kôru z citróna, pomaranča, alebo vanilkový cukor. Veľmi dobrý je aj postrúhaný zázvor. Pri ňom však si musíme dať  pozor, aby sme to neprehnali. Zázvor síce krásne vonia, ale vo väčšom množstve by jeho štipľavá chuť zatienila všetko ovocie.

Samotný recept je veľmi jednoduchý, pozostáva z niekoľkých krokov:

  1. Vybrané ovocie si očistíme (jablká, môžeme nechať pokojne so šupkou) a nakrájame na malé kocky. Množstvo ovocia závisí od veľkosti plechu, ktorý máme k dispozícií.
  2. V miske zmiešame pokrájané ovocie s cukrom a korením, ktoré pridávame postupne podľa chuti. Ak máte radi sladké, pridajte viac cukru. Vhodný je najmä trstinový cukor, ale môžete použiť aj klasický, alebo javorový sirup. Všetko dôkladne premiešame.
  3. pečený čaj receptZmes ovocia z misky dáme na plech, treba však dať pozor, aby ovocie bolo na plechu rovnomerne poukladané. Plech s ovocím dáme do vopred vyhriatej rúry a necháme piecť pri 180° cca 35-45 minút až dokiaľ nepustí ovocie šťavu. Odporúča sa každých 15 minút ovocie premiešať, aby sa nepripieklo.
  4. Po vybratí z rúry vylejeme ovocie do pohárov, môžeme pridať aj trošku rumu, griotky, alebo vína podľa chuti a dáme sterilizovať. Ak nemáte na sterilizáciu čas, stačí poháre dobre uzavrieť, otočiť hore dnom a pečený čaj je hotový.
Prečítajte si aj:  Zázvorový čaj - skvelý bojovník proti nachladnutiu

V zime stačí len otvoriť pohár s obľúbenou kombináciou ovocia, pár lyžičiek zaliať horúcou vodou a vychutnávať si šálku tohto zázraku. Tento recept na pečený čaj je rýchly, nenáročný na prípravu, ani na ingrediencie, ba čo viac neobsahuje žiadne umelé sladidlá. Taká vitamínová bomba.

Dokonca je výborný aj v letných mesiacoch. Ovocie zalejete chladenou minerálkou alebo griotkou a letné osvieženie je na svete.  Pri pečenom čaji sa jednoducho fantázií medze nekladú.

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.