Zvyšky zo zeleniny pravdepodobne vyhadzujete do biologického odpadu alebo do normálneho odpadu. Ale prečo by ste to robili? Nuž, jeden dôvod je, že neviete čo s tým, druhým dôvodom je, že nemáte zvieratá, ktorým by ste to skŕmili a tretím dôvodom môže byť skutočnosť, že žijete v byte a nie v dome.
Ale čo ak žijete v dome so záhradou a radi si pestujete všeličo možné – od krásnych kvetiniek po výživnú, zdravú, BIO zeleninu? Tento „odpad“ je jediný odpad, ktorý môžete recyklovať tak, že z toho budete mať priamy osoh. V tomto článku sa dozviete mnoho užitočných rád a naučíte sa ako kompostovať.
Keď porozumieme čo kompostovanie je a aké procesy tam prebiehajú, uvedomíme si, že jestvujú tri základné faktory, ktoré skvalitnia náš kompost:
- vlhkosť je absolútne dôležitá pre zvlhčovanie masy a dodávanie živín cez celú túto masu vo forme tekutiny
- dostatočné teplo je dôvod prečo baktérie žijú, čím vyššie teplo pre baktérie, ktoré zapríčiňujú rozklad, tým kvalitnejší kompost
- vzduch je taktiež dôležitý faktor, ktorý má dopad na celkovú kvalitu kompostu, tak ako je to v prípade so zeminou vo vašej záhrade
Miesto pre kompost je dôležité, nie je vhodné podceňovať ho
Ak sa pýtate ako správne kompostovať, v tom prípade by ste mali v prvom rade kompostu vybrať správne miesto. Vyberte ho tak aby nekazil výhľad na vaše veľdielo, no aj tak aby ste mohli využívať jeho bohatstvo ľahko, teda bez námahy.
Je dôležité nedať ho na miesto kde je slnečný svit najaktívnejší či neustály, nakoľko bude kompost vysychať rýchlejšie než sa tam dostane voda. To isté platí ak je vystavený vetru. To je dôvod prečo je práve polotieň najvyhovujúcejším miestom pre kompost. Je dobré vedieť, že nejestvuje žiaden zákon, ktorý by nás obmedzoval v umiestnení takéhoto kompostoviska.
Kompostér náš priateľ – V čom kompostovať?
Kompostér nám umožňuje sústrediť hmotu, ktorá sa postupne rozkladá. Je dôležité aby sme si vybrali taký kompostér, ktorý nám umožní ľahko spravovať samotný odpad a ktorý ho nebude obmedzovať čo sa týka jeho kvality. Je možné si vytvoriť kompostér sám, ako napríklad z dreva, vytvoríte si ohradu, ktorá je konštrukčne pevná a prísun vzduchu je zo všetkých štyroch svetových strán. Prísun vody je taktiež ľahký.
Druhou alternatívou môže byť takzvaný recyklovateľný plast. Pokiaľ sa bojíte úniku chemikálií do kompostu v dôsledku intenzívneho svetelného žiarenia a následného úniku do pôdy a zeleniny, ktorú plánujete konzumovať, je lepšie zvoliť si prvú alternatívu.
Výhoda plastového kontajneru je v udržiavaní tepla, nakoľko sa plast správa ako skleník, čo absolútne vyhovuje baktériám. Ďalšie plus môže byť práve to čo je mínusom – zadržiavanie plynov. Väčšina plastových kompostérov má pravdaže otvor, cez ktorý môžete manipulovať s kompostom a taktiež ho nechať pre prevzdušnenie, no jeho uzavretie môže fungovať na lepšiu koncentráciu plynov, ktoré sa uvoľňujú rozkladom.
Vo všeobecnosti je potrebné sa pred vybratím kompostéra pozrieť na kvalitu materiálu, z ktorého je kompostér vyrobený, alebo z ktorého ho plánujete vyrobiť. Kompost môže byť veľmi ťažký a preto je pevnosť materiálu potrebná.
Plastové kompostéry majú vždy určitý počet otvorov pre prevzdušňovanie a sú robené tak, aby nedošlo k jeho prasknutiu z dôvodu vysokého tlaku vo vnútri takéhoto kompostéra.
Tipy na to ako zefektívniť a zlepšiť váš kompost a kompostovanie
Pokiaľ chcete skvalitniť váš kompost, jestvuje mnoho spôsobov ako na to, napríklad také rozkúskovanie odpadu predtým než ho vysypete na kompost. V tomto prípade bude možné urýchliť a taktiež zefektívniť rozkladové procesy v komposte, čo umožňuje oveľa výživnejší kompost.
Tento odpad môžete manuálne rezať, teda zmenšovať jeho veľkosť, ale môžete ho vhodiť do záhradného drviča čo takýto odpad zmení do hmoty skvelej na rozklad.
Iný tip je vermikompostovanie. Tento druh kompostovania je založený na dážďovkách, tie sú známe svojím prínosom pre prevzdušňovanie pôdy. Je teda možné ich použiť pri zlepšení nášho kompostu a pri prípadnom prevzdušňovaní. Totižto dážďovky sú skvelé v tom, že pojedajú potravu a tú následne vylúčia v podobe látok bohatých na výživu priamo do pôdy, a teda aj do nášho kompostu.
Ako budete vedieť že je kompost pripravený na jeho využitie?
Výsledný kompost by mal pripomínať tmavú hnedastú hmotu, ktorá sa podobá na kombináciu medzi pôdou a hnojom. Avšak, takáto hmota by nemala zapáchať ako hnoj, ale ako vôňa/zápach rozrytej záhradnej pôdy.