Koše na triedený odpad

Odpadky sú koncom nežiaducich vecí. Vložte ich do príslušnej nádoby, šetrite životné prostredie a rozlúčte sa s odpadom. Z týchto definícií je „odpad“ niečo, čo nemožno využiť. To je čiastočne správne. Nie všetok „odpad“ je však odpad! Vo vašom plytvaní je vždy niečo dobré. Odpad sa skutočne stáva zdrojom iných materiálov.

Povedzme napríklad, že máte banánovú kôru, lepenku, veľa starých novín, sklenené fľaše, nejaký plastový obalový materiál, t. J. „Komunálny tuhý odpad“. Každý z týchto materiálov má svoje vlastné vlastnosti a potenciál opätovného využitia / zníženia / recyklácie / stabilizácie.

Banánová kôra a iné organické odpady, ak sú oddelené od zdroja, sa môžu použiť ako kompost alebo sa môžu anaeróbne spracovať na bioplyn. Papier má vysoký potenciál recyklácie. Približne 28 miliónov ton dreva môže byť ušetrených, ak sa recykluje 7,7 ton papiera. To isté možno povedať o skle a obalových materiáloch. 3,1 milióna ton recyklovaného skla môže nahradiť 3,3 milióna ton minerálov potrebných na výrobu.

Takže áno, toto všetko sa môže stať len vtedy, ak preberiete zodpovednosť a separujete odpad. Separovanie odpadu nie je dnes už žiadnou novinkou a vykonáva sa takmer v každej rozvinutejšej krajine.

Odpadkové koše na triedený odpad nájdete tu >>

Odpadkové koše na separovaný odpad

Ako viete poznáme niekoľko farieb odpadkových košov. Ich výhodami je, že sú plastové, takže sa prenášajú ľahko. Poďme sa teda pozrieť na to, ako separovať odpad v príslušných odpadkových košoch.

Oddeľte svoje smeti podľa typov – výrobky z papiera, plastov, kovov, skla a potravinového odpadu. Vyprázdnite a vypláchnite všetky nádoby na potraviny pred tým, ako ich vyhodíte.

VÝROBKY ZO SKLA HÁDŽTE DO KOŠA ZELENEJ FARBY.
VÝROBKY Z PAPIERA HÁDŽTE DO KOŠA MODREJ FARBY.
VÝROBKY Z PLASTU HÁDŽTE DO KOŠA ŽLTEJ FARBY.
VÝROBKY Z KOVU HÁDŽTE DO KOŠA ČERVENEJ FARBY.

 

Prečítajte si aj:  Strihanie levandule - Kedy strihať levanduľu?

Čo sa týka papiera, tak sa snažte zoradiť výrobky z papiera a odstrániť všetky neprijateľné materiály, ktoré môžu dané výrobky obsahovať – obalené papiere, ako sú lesklé časti časopisov, voskovaný papier, kartóny na mlieko, fotografie alebo plastové časti z obálok.

Z plastov odstráňte všetky plastové tašky na potraviny – tieto sa recyklujú oddelene. V mnohých obchodoch s potravinami sa na tento účel používajú koše na recykláciu. Odstráňte polystyrén, bublinkové fólie a plastové uzávery z fliaš, pretože zvyčajne nie sú recyklovateľné. Skontrolujte kódy na plastových nádobách pre nerecyklovateľné typy plastov a odložte ich na likvidáciu odpadu.

Odpadkové koše na triedený odpad nájdete tu >>

Odstráňte všetky spotrebiče a elektroniku z hromady kovov. Recyklujte ich samostatne v súlade s miestnymi predpismi. Všetky ostatné bežné kovové odpadky – kovové a hliníkové plechovky – sú recyklovateľné.

A na to, aby ste sa v tom nestratili slúžia jednotlivé odpadkové koše o ktorých sme sa už zmienili. Sú veľmi praktické a pomôžu vám roztriediť, čo kde patrí. Recyklácia sa môže zdať ako namáhavá práca, ale čoskoro si budete automaticky pamätať, čo je a čo nie je recyklovateľné. Umiestnenie odpadkových košov na separovaný odpad do blízkosti vašej kuchyne vám umožní okamžite dať veci na ich správne miesto, čím predídete hromadnému triedeniu odpadu.

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak ďalšie skvelé inšpiratívne rady a nápady

Získate tak skvelé články s radami a tipmi do záhrady, domácnosti či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.