Pestovanie rozmarínu má na Slovensku už veľmi dlhú tradíciu. Je to rastlina, ktorá obsahuje veľa dôležitých látok, ako je vitamín A, B, C, vápnik, draslík, železo, omega 3-mastné kyseliny, horčík či tuky. Podporuje imunitný systém, trávenie, zvyšuje chuť do jedla, odstraňuje plynatosť, má antiseptické a močopudné účinky a upokojuje nervovú sústavu.
Rozmarín lekársky
Rozmarín je vždyzelený, voňavý, husto rozkonárený poloker, ktorý kvitne modrofialovými, ojedinele bielymi kvetmi.
Dorastá do výšky až 2 m. Takže ak chcete mať tento malý zázrak u vás doma či v záhradke, poradíme Vám ako na to.
Obsah článku
Ako pestovať rozmarín?
Rozmarín si na svoje vypestovanie vyžaduje priepustnú piesočnato-hlinitú pôdu s vysokým obsahom vápnika.
Čo sa týka zalievania, s vodou opatrne.
Rozmarín neznáša zamokrenú pôdu a má veľkú tendenciu pri častom a nadmernom polievaní zhniť.
Keďže rozmarín nemá rád ani priame slnko, najideálnejším miestom na jeho vypestovanie je polotieň.
Ako na to? Semienka sadíme vo vzdialenosti 50 cm od seba do hĺbky 0,5 cm, aby každá rastlina mala priestor na svoje vykvitnutie.
Rozmarín je známy aj tým, že neznáša zimu. Preto keď si rozmarín pestujete v záhradke, v zimných mesiacoch je potrebné rozmarín chrániť pred chladom.
Ako prezimovať rozmarín?
Veľa byliniek dokáže prežiť aj kruté mrazy, ale nie každá bylinka je voči tomu odolná, ako napríklad rozmarín.
Pre potrebu prezimovania rozmarínu je treba v zimných mesiacoch rozmarín presunúť do interiéru, kde kvetináč uložíme na chladné vzdušné a svetlé miesto pri teplote 5 až 10 °C. Substrát by sa mal udržiavať suchší, ale treba dať pozor na to, aby koreňový bal nevyschol
Ako prezimovať rozmarín v záhrade?
Treba ho prikryť čečinou, maštaľným hnojom alebo kompostom. Neprikrývajte ho fóliou, pretože rastliny potom nemajú možnosť voľne dýchať.
Rozmarín v kvetináči?
Ak ste sa rozhodli vypestovať si rozmarín v kvetináči v byte alebo na balkóne, treba si zaobstarať ľahko priepustný substrát, ktorý dáte do kvetináča.
Najvhodnejším substrátom je substrát s neutrálnou až alkalickou pH. Na dno kvetináča nezabudnite použiť aj drenážnu vrstvu, ktorá bude odvádzať nadbytočnú vodu.
Ak si chceme zasadiť rozmarín, treba ho zasadiť do zmesi záhradnej zeminy, listovky a piesku.
Pri každom presádzaní treba koreň rozmarínu zrezať o jednu tretinu, pretože rozmarín vytvára bohatý koreňový systém. Rozmarín treba presádzať každé 3 až 4 roky.
Ako sa rozmarín rozmnožuje?
Rozmarín sa dokáže rozmnožovať viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa rozmnožuje jednoročnými odrezkami.
Odrezky odoberáme z vrcholov, ktorých ideálna dĺžka je 10 až 15 cm. Na povrch substrátu dávame piesok. Odrezky napichávame tak, aby dosiahli substrát. Po napichaní substrát zalejeme a udržiavame vlhký. Odrezky prikryjeme fóliou a udržiavame teplotu okolo 25 až 28º C. Táto teplota by sa mala udržiavať, pretože pri zvýšenej teplote sa zhoršuje zakoreňovanie.
Dokáže sa rozmnožovať aj potápaním výhonkov, kde sa postupuje tak, že výhonok ohneme k zemi, a na strane, kde sa dotýka pôdy sa urobí zárez. Do plytkej brázdy vložíme výhonok a prikryjeme zeminou. Ak sú rastliny v kvetináči, vedie sa výhonok do druhej nádoby a rezná časť sa pritlačí kameňom. Po vytvorení koreňov sa výhonok oddelí od materskej rastliny a vysadí sa do nového kvetináča.
Odporúčame prečítať: článok s hodnotnými radami a tipmi v súvislosti s pestovaním paradajok – paradajky pestovanie