Rady a nápady

Ako odstrániť sekundové lepidlo? (z textílie, na nábytku, na pokožke…)

K efektívnym, vysoko účinným a predovšetkým veľmi rýchlym pomocníkom v každej domácnosti  patrí sekundové lepidlo.  Obsahuje organické zlúčeniny kyanoakrylátu, ktoré v kombinácií so vzduchom, alebo vodou úplne stuhnú do 10 sekúnd.  Veľkou výhodou sekundového lepidla vrátane krátkej doby tuhnutia je aj jeho univerzálne využitie. Môžete ho aplikovať na rôzne typy povrchov, od skla, až po drevo či kov.  Pred samotným nanášaním si však dôkladne premyslite, čo a v ktorej časti chcete zalepiť. S lepidlom treba pracovať veľmi rýchlo a presne, keďže po jeho zaschnutí  je už dodatočná úprava spoja takmer nemožná.

Čo však v prípade, ak sa vám sekundové lepidlo dostalo na pokožku, alebo časť oblečenia?  Ako ho odstrániť z jednotlivých povrchov čo najrýchlejšie ?

Odstránenie sekundového lepidla z  textílie

ako odstranit sekundove lepidloAk vám po lepení zostali zvyšky sekundového lepidla na obľúbenom tričku, alebo nohaviciach nezúfajte. Určite ho nebudete musieť  vyhodiť do koša. S trochou snahy a trpezlivosti sa nepríjemnej škvrny  môžete raz a navždy zbaviť. Spôsobov je hneď niekoľko:

  1. Ako prvé namočte textíliu do teplej vody v ktorej sa snažte lepidlo odstrániť jemným trením.
  2. V prípade, že lepidlo stále drží, látku vyberte a vysušte. Následne sa pokúste lepidlo jemne odstrániť prstami, alebo vatovým tampónikom s kvapkou oleja. V žiadnom prípade silno netlačte a nešúchajte, aby ste látku nepoškodili.
  3. Výbornou pomôckou je aj rozpúšťadlo obsahujúce acetón, napríklad lak na nechty. Dajte si však pozor, nesmie obsahovať ACETÁT, ktorý by mohol látku úplne rozpustiť. Vo všeobecnosti však platí, že akékoľvek chemické rozpúšťadlo predstavuje pre textíliu určité riziko. Z tohto dôvodu ho neodporúčame aplikovať priamo na oblečenie, ale na kúsok vaty a tou pomaly prechádzať po škvrne.
  4. Na záver oblečenie vyperte v práčke s kvalitným pracím prostriedkom. Ten môžete ešte pred spustením pracieho programu jemne vtrieť do škvrny. Po skočení prania a vysušení bude vaše oblečenie krásne čisté, takmer ako nové.

TIP – Ak máte zaschnuté lepidlo na koženom oblečení a chystáte sa použiť chemické rozpúšťadlo, najskôr si to vyskúšajte na zakrytom mieste, najlepšie z vnútra. Koža môže pri kontakte s acetónom vyblednúť, čo rozhodne nevyzerá dobre.

Sekundové lepidlo na nábytku

ako odstranit sekundove lepidloOdstrániť sekundové lepidlo z dreva je v porovnaní s predchádzajúcimi povrchmi podstatne náročnejšie. Pri  zvolení nesprávnej techniky hrozí poškodenie štruktúry dreva, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na jeho dizajne.

Najskôr sa snažte zaschnuté lepidlo z krajov odlúpnuť vankúšikmi prstov. Určite nie dlhými nechtami, mohli by ste povrch poškriabať. Veľmi dobre vám pomôže aj handrička namočená v teplej mydlovej vode, ktorá je výborným odmasťovačom. Za vyskúšanie taktiež stojí aj citrónová šťava, do ktorej namočíte vatový tampón a ním krúživými pohybmi prechádzate po  zaschnutom lepidle.

Čo sa týka chemických prípravkov odporúčame vyskúšať špeciálny odstraňovač sekundového lepidla, ktorý si môžete zakúpiť v takmer každej drogérií. Ak vám však aj po aplikácií odstraňovača sekundové lepidlo nezmizlo,  zostáva vám už len poškodené miesto opatrne obrúsiť tak, aby ste nepoškodili okolie.  To odporúčame pre istotu zalepiť páskou na nábytok.

Prečítajte si aj:  Ako pestovať rukolu? Ako sadiť rukolu?

Sekundové lepidlo na pokožke

Jedným z najčastejších problémov pri práci so sekundovým lepidlom je jeho kontakt s pokožkou na prstoch. V prípade, že sa vám sekundové lepidlo dostalo na prst zachovajte pokoj.

  1. Najskôr počkajte kým lepidlo úplne zaschne,  až potom sa ho pokúste jemnej odlúpnuť prstami, alebo pinzetou. Začnite od okraja a postupujte smerom k stredu, pokiaľ nepocítite bolesť.
  2. Účinným pomocníkom je aj voda s citrónovou šťavou v pomere 1:1. Prst so zaschnutým lepidlom v nej nechajte aspoň minútu. Po vytiahnutí prst usušte a opäť sa pokúste pomaly odlupovať lepidlo.
  3. K prírodným odstraňovačom lepidla patrí i rastlinný tuk, napríklad margarín. Krúživými pohybmi si ním potrite zaschnutú škvrnu, až kým sa lepidlo nezačne uvoľňovať. Tento istý postup môžete skúsiť taktiež s olivovým olejom, alebo vazelinou.
  4. V mnohých prípadoch sa osvedčila slaná pasta ( 2 PL soli a pár kvapiek vody). Stačí si ju minútku trieť o zalepený prst a opláchnuť vodou. Lepidlo by sa malo pomaličky odlupovať.
  5. Z chemických prípravkov odporúčame použiť odlakovač na nechty s obsahom acetónu, alebo špeciálny odstraňovač sekundového lepidla.  Po ich použití si však nezabudnite ruky dôkladne umyť v teplej, mydlovej vode.

Sekundové lepidlo na kove, alebo skle

Podobne ako u vyššie spomínaných povrchov, aj v prípade kovu, alebo skla sa najskôr pokúste mechanicky, prstami odlúpnuť zaschnuté lepidlo. Teplá voda s jarou, alebo citrónovou šťavou je taktiež osvedčenou metódou.  Pri kovových predmetov môžete na odstránenie pokojne použiť aj kefku a drhnúť dovtedy, kým lepidlo úplne neodlúpnete.

Sekundové lepidlo na plaste

Plastové povrchy sú podstatne viac náchylnejšie na poškriabanie ako kovové. Neodporúčame teda lepidlo škriabať nechtami, alebo dokonca žiletkou. Taktiež sa vyhnite chemickým prípravkom, ktoré môžu povrch plastu vážne zdeformovať.  Najlepšou voľbou sú prírodné prostriedky, teplá mydlová voda, citrónová šťava, alebo lieh. Stačí pár kvapiek naniesť na bavlnenú handričku a jemne prechádzať po lepidle. Ak sa vám nepodarí odstrániť všetko lepidlo, siahnite po brusnom papieri s vyššou zrnitosťou.

Niekoľko rád na záver…

  • pred lepením so sekundovým lepidlom si všetko dôkladne prichystajte a nasaďte rukavice
  • vždy začnite odstraňovať lepidlo od okrajov smerom k stredu
  • v prípade, že plánujete používať chemické prostriedky, vopred si vyskúšajte ako reagujú z príslušným povrchom ,najlepšie na mieste, ktoré nie je viditeľné
  • uprednostnite prírodné odstraňovače, citrón, olej, sódu bikarbónu
  • po úspešnom odstránení sekundového lepidla povrch dôkladne poumývajte mydlovou vodou.
4.8/5 - (6 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *