Rady a nápady

Ako poslať balík?

ako poslat balikAk ste ešte pred otázkou ako poslať balík v živote nestáli verte, že skôr či neskôr ten moment nastane. Odoslanie balíka je totiž veľmi použiteľnou a prínosnou službou Slovenskej pošty. Často ušetrí mnoho zbytočného cestovania, starostí i peňazí. Aj napriek tomu, že proces odoslania balíčka vyzerá na prvý pohľad odstrašujúco, nejde v zásade o nič zložité. Nižšie nájdete podrobný návod ako poslať balík od zabalenia a adresy, cez doplnkové služby a poistenia až po samotné odoslanie.

Zabalenie

Predmet je pred odoslaním potrebné vhodne zabaliť. Obal ma za úlohu ochrániť obsah pred vonkajšími poškodeniami spôsobenými prepravou a uľahčiť pracovníkom pošty manipuláciu s vašim balíčkom.

Predmet zabalíme najčastejšie do kartónovej krabice prípadne obálky s bublinkovou výplňou. Vhodné obaly možno kúpiť priamo na pobočke pošty za pár centov alebo objednať cez internet. Netreba si s tým však robiť ťažkú hlavu. Často postačí len obyčajná použitá škatuľa napríklad od topánok, elektroniky prípadne menšie krabičky od potravín. Pamätajte ale, že krabica musí byť čistá, pevná a absolútne nepoškodená. Na balíku musí byť miesto na adresu a iné označenia tak, aby boli v každom prípade viditeľné. Pokiaľ má krabica nejakú potlač, obaľte ju ešte jednoduchším baliacim papierom.

Voľný priestor okolo posielaného predmetu vnútri vyplníme bublinkovou fóliou, špeciálnymi guličkami, zvyškami kartónu alebo pokojne útržkami novín. Robíme tak aby predmet počas prepravy nelietal v krabici. Mohlo by tak jednoduchšie dôjsť k jeho poškodeniu. Netreba to ale preháňať kvôli výslednej váhe balíka. Pri zásielkach prekračujúcich hmotnosť 3 kg previažte balík pevným povrazom podľa nariadení pošty.

Váha a rozmery

Slovenská pošta má na váhu a rozmery balíkov presné kritériá. Hmotnosť balíka ovplyvňuje cenu jeho odoslania.

Do 2 kg možno každú zásielku považovať ako za balík tak i za list. To znamená, že pokiaľ máte balík ľahší ako 2 kg, môžete ho poslať aj ako doporučený list. To sa pri niektorých váhach oplatí viac.

Balíky s hmotnosťou do 10 kg možno poslať jednoducho cez hromadnú prepravu pošty alebo kuriérom s možnosťou doručenia na pobočku i priamo na udanú adresu. Ťažšie balíky pošta posiela už len prostredníctvom kuriéra.

Aby bola zásielka považovaná za balík musí mať rozmer minimálne 20×15 cm. Maximálny rozmer pre odoslanie balíka je 200 cm pre najväčší rozmer alebo 300 cm v súčte najdlhšej a ľubovoľnej inej strany. Tieto rozmerové limity sú celkom štedré, takže by ste s veľkosťou bežných zásielok určite nemali mať väčší problém. Pokiaľ teda neposielate žirafu.

Adresa

Správne vypísanie adresy je pri odosielaní balíka kľúčové. Podľa správnosti vypíšeme vľavo hore adresu odosielateľa, väčšinou svoju vlastnú, a vpravo dole adresáta, teda toho komu chceme balík doručiť.

Svoju adresu preškrtneme aby bolo jasné, z ktorej adresy balík ide a na ktorú adresu ho doručiť. Škrtáme jednoducho dvoma tenkými čiarami z rohov do kríža. Údaje o odosielateľovi musia byť aj po škrtnutí bez problémov čitateľné.

Adresa obsahuje v prvom riadku meno a priezvisko, v druhom ulicu a číslo a v treťom mesto spolu s jeho poštovým smerovacím číslom skrátene (PSČ). PSČ jednotlivých miest možno nájsť na webových stránkach Slovenskej pošty.

Odoslanie

A konečne odoslanie balíka. Na to budete potrebovať navštíviť najbližšiu pobočku Slovenskej pošty, kde balík odovzdáte pracovníčke za priehradkou spolu s podacím lístkom.

Podací lístok je malé tlačivo. Obsahuje informácie o odosielateľovi, adresátovi prípadne doplnkových službách. Slúži pre potreby pošty. Podací lístok možno dostať priamo na pobočke pošty. Pri odovzdaní balíka vám ho pani za okienkom podstrčí na vyplnenie. Pre šetrenie času ho pošta poskytuje aj v elektronickej podobe na svojich stránkach. Tetu na pošte určite potešia svedomití odosielatelia, ktorí si ho vopred vytlačia, vyplnia a odovzdajú rovno s balíkom.

Prečítajte si aj:  Strihanie levandule - Kedy strihať levanduľu?

Poistenie

Poistenie balíka by ste určite nemali zanedbať ak sa chystáte posielať predmet s vyššou hodnotou. V prípade poškodenia alebo stratenia vinou pošty vám bude na základe poistenia balíka vyplatená hodnota, na ktorú ste si balík pripoistili.

Balík možno poistiť na maximálnu hodnotu 500 €. Suma poistenia nesmie v žiadnom prípade prekračovať skutočnú hodnotu obsahu balíka. Poistenie vyznačí odosielateľ do podacieho lístka. V jeho dolnej časti je na to vyhradená špeciálna kolónka. Tu sa vyplní suma, na ktorú má byť balík poistený. Vpísaná suma musí byť vždy zaokrúhlená na celé eurá. Neuvádzame sem centové hodnoty. Pripoistenie balíka navýši cenu odoslania približne o niekoľko desiatok centov.

Dobierka

Dobierka nazývame štýl zásielky, kedy pošta vydá balík adresátovi až po uhradení poplatku, ktorého výšku určí odosielateľ. Pošta následne odosielateľovi vyplatí túto sumu. Údaje o dobierke, ak ju požadujete, vyplníte do podacieho lístka. Na podrobnejšie informácie o dobierke je tu vyhradené špeciálne miesto v dolnej časti. Sem vyplníte presnú sumu, ktorú má adresát uhradiť. Ďalej zaznačíte spôsob vyplatenia peňazí. Na výber máte vyplatenie na bankový účet alebo na adresu.

Doručenie

Pri posielaní balíka sa ako odosielateľ rozhodnete, kam a akým spôsobom bude balík poslaný. Jednotlivé možnosti sa o čosi málo líšia funkčne i cenovo. Balík možno pri každej možnosti pripoistiť i označiť za krehký.

Na poštu

Doručenie na poštu je spravidla najlacnejšou alternatívou. Adresát dostane upozornenie o uložení balíka na najbližšej pobočke pošty. Tam si ju po predložení dokladu totožnosti jednoducho vyzdvihne. Pri doručení na poštu by mala byť zásielka na pobočke do dvoch dní od podania balíka.

Na adresu

Pri doručení na adresu donesie pani poštárka balík priamo domov. Na adrese sa balík podľa údajov pošty ocitne v lehote dvoch dní od podania balíka odosielateľom.  Tento spôsob doručenia je o čosi drahší, no pre adresáta určite pohodlnejší. Musíte samozrejme zvážiť, či sa adresát v čase doručenia balíka bude nachádzať na danej adrese. Ak tomu tak nebude pošta uloží balík na svojej pobočke a nezastihnutého adresáta písomne informuje.

Kuriérom

Doručenie prostredníctvom kuriéra je vždy drahšie a rýchlejšie. Možno tu za poplatok priobjednať viacero doplnkových služieb ako napríklad doručenie na adresu do určitej hodiny, len do vlastných rúk alebo podanie zásielky u kuriéra. Kuriér doručuje hneď na druhý pracovný deň a to ako na pobočku pošty tak i priamo na adresu.

Cena

Slovenská pošta rozoznáva niekoľko základných cenových skupín podľa hmotnosti zásielky.

Do 2 kg možno balík poslať ako, vyššie spomínaný, doporučený list. Doporučený list s hmotnosťou do 1 kg vychádza cenovo výhodnejšie v každom prípade. Nad túto hmotnosť je už o čosi lacnejšie doručenie na poštu, no na adresu je opäť lepšie posielať ako doporučený list.

Balíky do 5 kg odošlete na pobočku pošty za 2,70 € a priamo na adresu za 3,90 €.

Do 10 kg vás bude doručenie domov na adresu stáť 4,90 € a na poštu 3,70 €.

Každú zásielku možno rovnako odoslať kuriérom. Ten vás bude stáť, podľa váhy a miesta doručenia, približne od 5 € do 8 €.

Všetky vyššie spomínané ceny platia pre úplne základné služby. Nezahŕňajú prepravu krehkých, neskladných ani poistených predmetov. Poplatok môžete uhradiť na pobočke v hotovosti alebo kartou.


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *