Rady a nápady

Ako vyrobiť domáci paradajkový pretlak? (návod a postup receptu)

ako urobit paradajkovy pretlakParadajky sú malým-veľkým zázrakom prírody. Obsahujú vitamín D,K skupinu B a vysokú dávku vitamínu C. Telu ďalej poskytujú vlákninu regulujúcu trávenie, množstvo minerálov a kyselinu listovú. Okrem toho sú však paradajky aj výslovným favoritom najväčších gastronómov. Vďaka ich špecifickej chuti a nezameniteľnej vôni na nich nedá dopustiť žiaden pravý labužník. Práve paradajkový pretlak je obľúbená prísada do veľkého množstva jedál. Správne uchovaný paradajkový pretlak vydrží v špajze pokojne rok.

Nižšie si môžete prečítať presný recept a postup ako urobiť paradajkový pretlak:

Ako urobiť domáci paradajkový pretlak? Postup:

  1. Výber a príprava
...

Pred prípravou pretlaku paradajky dôkladne skontrolujeme. Zhnité, plesnivé alebo inak napadnuté kusy je potrebné odstrániť. Aj jediná chorá paradajka sa podpíše na chuti a kvalite hotového pretlaku. Vhodné paradajky by mali byť poriadne dozreté, mäkké a bez akýchkoľvek defektov. Ak ste sa dostali k tvrdým až zeleným paradajkám dajte im na dozretie ešte pár dní v komore. Vybraté plody poriadne umyjeme pod tečúcou vodou od postrekov či zeminy. Je mimoriadne dôležité venovať tejto príprave pozornosť. Do uschovaných sklíčok sa nemôže dostať nič, čo by mohlo akokoľvek poškodiť chuť pretlaku. Po tejto príprave sa môžeme smelo vrhnúť na krájanie. Paradajky pokrájame na väčšie kusy. Tie hodíme do objemnejšieho hrnca s kvalitným povrchom. Pripravené rajčiaky podlejeme vodou. Pomer by mal byť približne 1 l čistej vody na 10 kg paradajok.

  1. Varenie

Po príprave pristúpime k vareniu. Zmes varíme na stredne silnom stupni za občasného miešania aby nedošlo k pripáleniu. Varíme až pokým nie sú rajčiaky poriadne rozvarené. To znamená mäkké, mazľavé a doslova odchádzajúce od šupky. Rozvarenú zmes potom pretláčame cez jemné sitko, najlepšie s kovovým pletením. Týmto úkonom sa účinne zbavíme šupiek a zrniečok. Zmes ešte chvíľu povaríme aby poriadne zhustla. Výsledný pretlak môžeme máličko osoliť alebo okoreniť podľa vlastnej chuti. Zo skúsenosti však odporúčame ponechať pretlak úplne čistý. Tým z neho spravíme absolútne univerzálnu surovinu, ktorú možno dochutiť až po upotrebení.

...
  1. Uchovávanie
Prečítajte si aj:  Ako separovať odpad?

Pravý domáci pretlak je na svete. Zmes ešte za horúca plníme do vopred pripravených sklíčok alebo fliaš s patentovým uzáverom. Tie si ešte pred plnením dôkladne opláchneme a ohrejeme. Naplnené poháre sterilizujeme pri teplote 80 °C po dobu približne desiatich minút. Hotové fľaše skladujeme na chladnejšom mieste a po otvorení ihneď spotrebujeme. S pridaním trochy olivového oleja, bazalky, soli, čierneho korenia a oregána ako šibnutím prútika vyčaríme omáčku na pizzu i cestoviny s pravým dychom Talianska. Pokiaľ preferujeme tradičný jedálniček starých mám vytvorme z domáceho paradajkového pretlaku pravú paradajkovú polievku. Kuchynský lenivci si isto radi pochutnajú na jednoduchej salsa omáčke alebo rajčiakovej nátierke.

Viac informácií o paradajkách

Možno ich konzumovať samotné, sú skvelou prílohovou zeleninou i prísadou do šalátov. Paradajky dávajú v rozličných podobách zmysel celej rade rozličných jedál. Spracovať ich môžeme na tisíc spôsobov. Azda najuniverzálnejším a zároveň najpraktickejším je príprava paradajkového pretlaku. Na pultoch supermarketov ho dostať za rozumné ceny, no tento zázrak dokážeme uvariť aj vo vlastnej kuchyni a to zo stopercentne domácich prísad. Príprava pretlaku nie je skutočne v ničom náročná. Perfektný bio koncentrát dokáže pripraviť nielen skvelý kuchár ale aj tí menej skúsení v kuchyni. Na pretlak budeme potrebovať väčšie množstvo poriadne dozretých paradajok, preto je toto spracovanie výhodné hlavne v silnú sezónu.

4.7/5 - (9 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *