Pestovanie byliniek,Rady a nápady

Ako pestovať rukolu? Ako sadiť rukolu?

Listová zelenina sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Kým v minulosti bola najviac rozšírená kapusta či kel, v súčasnosti v modernej kuchyni využívame aj ľadový šalát, poľný šalát, hlávkový šalát, špenát, mangold, brokolicu či rukolu, ktorej bude venovaný tento článok.

Táto zelenina horkastej chuti sa používa do rôznych šalátov, zeleninových oblôh, nátierok, omáčok a podobne. Ako môžeme vidieť, rukola má široké využitie. Rukola obsahuje aj veľmi dôležité látky, ako sú vitamíny A, B, C, E a K, vápnik, horčík, fosfor, draslík a omega tri-mastné kyseliny.

Aby ste si túto úžasnú zeleninu nemuseli kupovať v obchode, môžete si ju vypestovať aj doma či v záhradke, pretože rukola je nenáročná na pestovanie.

Ako pestovať rukolu?rukola pestovanie

Rukola sa dá pestovať viacerými spôsobmi.

1. Najjednoduchším spôsobom je pestovanie na vate. Na okno si položte plytkú tácku, ktorú vyložte navlhčenou vatou a do nej rovnomerne nasypte semienka, ktoré si kúpite v obchode.
Tieto semienka potom zatlačte do vaty a jemne zalejte a o dva týždne môžete žať úspechy v podobe rukoly.

2. Lepším variantom, aby sa rukole darilo je pestovať ju v kvetináči, kedy namiesto vaty použijeme záhradnícky substrát. Do kvetináča teda nasypete tento substrát a semienka zasadíte vo vzdialenosti 10 cm do hĺbky 0,5 cm.

Až rukola vykvitne, je dobré rukolu prejednotiť, aby rastliny boli od seba vzdialené 20 cm a mali dostatok priestoru na to, aby pekne rástli.

3. Najlepším spôsobom ako pestovať rukolu je pestovanie v záhrade. Táto rastlinka sa pestuje začiatkom jari a na jeseň. Predtým, než začneme sadiť rukolu je potrebné si pripraviť záhon, ktorý treba vyplieť a okopať.

Rukola si vyžaduje slnečné miesto s priepustnou zeminou, ktorá obsahuje dostatok živín. V tieni sa rukole veľmi nedarí. Preto pozor na to, kde idete rukolu zasadiť. V prípade potreby môžete záhon pohnojiť aj kompostom. Semienka sadíme v riadku 5 cm od seba do hĺbky 0,5 cm.

Riadky musia byť od seba vzdialené 20 cm, aby rastlina mala dostatok priestoru na vykvitnutie. Keď rukola vykvitne, je nutné lístky rukoly v riadku prejednotiť na 20 cm od seba. Je veľmi dôležité, aby sa udržiavali stanovené odstupy semienok pri výseve, aby každá rastlinka mala nárok na plnohodnotný priestor pre svoj správny rast.

Prečítajte si aj:  Prevzdušnenie trávnika – vertikutácia trávnika

Podobne ako pri pestovaní na vate alebo v kvetináči, aj pri pestovaní v záhrade Vám rukola vyklíči za 7 až 10 dní a o 14 dní môžete zbierať prvé lístky tejto zeleniny. Čo sa týka sadenia rukoly, je to veľmi jednoduché a netreba na to žiaden špeciálny návod.

Ako sadiť rukolu?rukola sadenie

Ešte predtým, než začnete sadiť je potrebné dať si na dno kvetináča drenážnu vrstvu, ktorá bude odvádzať nadbytočnú vodu od koreňov rastliny. Veľmi dôležité je aj to, akú zeminu používame na sadenie.

Bežne predávané substráty nie sú vhodným prostriedkom na výsev byliniek, preto sa odporúča zakúpiť špeciálny substrát, ktorý je určený práve na výsev a pestovanie byliniek. Bežne predávané substráty sú ťažké, čím dochádza k tomu, že rastlina sa nemá ako správne zakoreniť.

Čo sa týka chutných byliniek, určite neváhajte vyskúšať vypestovať aj rozmarín, čo je veľmi obľúbená bylinka. Ako ho vypestovať sa dozviete v tomto článku -> rozmarín pestovanie.

Semená by sme mali vysievať riedko, a nie husto, pretože rastliny potom nemajú priestor na to, aby správne vyklíčili. Čo sa týka zalievania, polievame pôdu nie rastliny. Zo začiatku polievame zhora 1 až 2x denne, po čase môžeme vodu liať do misky.

Ako na to? Do väčšieho kvetináča nasypte zeminu úplne povrch. Semienka rovnomerne rozsypte po povrchu a následne na to ich jemne posypte zeminou. Potom stačí už len tieto semienka zalievať podľa potreby každý alebo každý druhý deň. O mesiac na to už môžete začať rukolu strihať podľa potreby.

Čo sa týka starostlivosti o rukolu, netreba sa báť. Rukola je nenáročná rastlina, ktorú stačí len zalievať, okopávať a občas vytrhať burinu.

V prípade, že taktiež preferujete pestovanie okrasných rastlín, prípadne ste milovník orchideí, neprehliadnite náš článokstarostlivosť o orchideu.

4.2/5 - (94 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *