Záhrada

Prevzdušnenie trávnika – vertikutácia trávnika

Každý z nás túži po krásnej a sviežej záhrade. Krásna záhrada si vyžaduje veľkú a poctivú prácu. Čo sa týka trávnika, tak práve starostlivosť o trávnik nezahŕňa len jeho samotné kosenie. Veľmi dôležitým úkonom pri starostlivosti o trávnik je prevzdušnenie trávnika alebo inak povedané vertikutácia trávnika. V tomto článku sa budeme venovať komplexnému vysvetleniu, radám a tipom ako na prevzdušnenie trávnika.

prevzdnusnenie-travnika

Prečo je prevzdušnenie trávnika tak potrebné?

Aj keď sa to z počiatku nezdá, na povrchu trávnika je nanesené veľké množstvo odumretej trávy, čiastočky pokosenej trávy alebo buriny. A práve toto blokuje živinám a vode, ktorú krásny trávnik nepochybne potrebuje. Takúto vrstvu je teda v prípade peknéhosviežeho trávnika nutné odstrániť.  V prípade, že sa prevzdušnenie trávnika podcení, je možné, že korienky trávy sa neukladajú dostatočne hlboko, sú tesne pod povrchom a tým pádom je tráva oveľa náchylnejšia na poškodenie. Pravidelným prevzdušňovaním trávnika zároveň napomôžete tomu, aby nevznikali choroby trávnika.prevzdusnenie-travnika-elektricky-vertikutator

Ako prevzdušniť trávnik?

Prevzdušnenie trávnika, inak povedané vertikutácia trávnika je činnosť, ktorá sa vykonáva pomocou vertikutátora. Vertikutátor je elektrický prístroj podobný kosačke, ktorý ma zvyčajne 10 – 20 oceľových nožov, ktoré svojou rotáciou efektívne prevzdušňujú trávnik. Samotná vertikutácia trávnika by mala byť hĺbkovo nastavená podľa výšky vášho trávnika. Napríklad, ak máte trávnik vysoký 5 cm, vertikutátor nastavte o 0,5 – 1 cm viac, čiže v tomto prípade by to mohlo byť 5,5 – 6 cm.

Kedy prevzdušňovať trávnik?

Prvý krát by ste mali použiť vertikutátor na prevzdušnenie trávnika už po roztopení snehu. Samozrejme, však nevadí, ak ste doposiaľ túto činnosť nepraktizovali a pustíte sa do nej neskôr. Ak však chcete mať krásny trávnik, mali by ste prevzdušnenie trávnika zaradiť do pravidelných činností v súvislosti so starostlivosťou o váš trávnik a samotnou úpravou záhrady. Navyše týmto spôsobom môžete omladiť váš trávnik, čo mu dodá svieži a zdravý vzhľad.

Prečítajte si aj:  Hebe vždyzelené - Pestovanie (rady a tipy)

Ak Vás zaujíma záhrada a články späté s touto tému, sledujte aj ďalšie články z rubriky rady a nápady do záhrady.

5/5 - (1 vote)


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *