Ako sa starať o orchideu? Pestovanie orchideí, presádzanie orchideí, starostlivosť o orchideu, či rozmnožovanie orchideí sú časté otázky v súvislosti s orchideami. My vám na tieto otázky odpovieme v praktických radách, tipoch a trikoch.
Kto by už len nepoznal orchidey. Ide o naozaj krásne rastliny, ktoré hýria farbami od výmyslu sveta. Na skrášlenie ľudských obydlí sa používajú už od pradávna. Poznáme niekoľko desaťtisíc rôznych druhov a odborne ich nazývame Vstavačovité.
Obsah článku
- Starostlivosť o orchideu – ako sa starať o orchideu?
- Pestovanie orchideí – ako pestovať orchideu?
- Ako vybrať správny kvetináč pre Orchideu?
- Orchidea polievanie – ako polievať orchideu?
- Orchidea po odkvitnutí
- Presádzanie orchideí – ako presadiť orchideu?
- Orchidea rozmnožovanie – rozmnožovanie orchideí
- Orchidea choroby – choroby orchideí
- Orchidea druhy
Starostlivosť o orchideu – ako sa starať o orchideu?
Podobne ako aj iné rastliny, orchidey potrebujú k životu svetlo, vodu, živiny, vzduch a vhodné teplotné podmienky – pozor však na to, ktorú odrodu doma máte, majú totižto rozdielne požiadavky.
Jedným z najlepších variantov pre začiatočníkov je odroda Phalaenopsis. Jednak je to kvôli škále farebnosti jej kvetov – takmer celé farebné spektrum, jednak aj kvôli pomerne nízkej náročnosti a dlhej životnosti. Existuje však niekoľko zákonitostí, na ktoré pri pestovaní tejto odrody nesmiete zabudnúť.
V tomto článku sa teda budeme sústrediť najmä na pestovanie orchidey – Phalaenopsis a starostlivosť o túto, najbežnejšiu odrodu, spomenieme však aj zopár všeobecných tipov.
Orchidea Phalaenopsis má veľmi rada svetlo, netreba to s ním však preháňať. Najmä priame slnečné žiarenie vie listom a kvetom ublížiť. Počas poobedňajších hodín je teda vhodné tieniť, v zimných mesiacoch môžete však rastlinu kľudne umiestniť na okno smerujúce na juh.
Priveľa škodlivých lúčov sa odrazí na zafarbení lístkov, tie postupné zožltnú, až zhnednú a následne odpadnú. Týmto symptómom je lepšie predchádzať. Tieto pravidlá platia zväčša aj pre ostatné druhy orchidey.
Pestovanie orchideí – ako pestovať orchideu?
Táto odroda má rada vlhký vzduch, aj tu však platí, všetko s mierou. Ideálna vlhkosť vzduchu je viac než 50%, no menej než 75%. Vyhýbajte sa teda ich pestovaniu v prekúrených, ale aj prevlhčených miestnostiach. Ideálna izbová teplota pre orchideu je 18°C až 25°C.
Vysoká teplota urýchľuje odparovanie vody a živín, tým pádom spomaľuje rastline rast, zatiaľ čo nízka ho dokáže úplne potlačiť. Existujú však aj mrazuvzdorné druhy, prípadne odrody, ktoré sa pestujú aj vo vyšších teplotách a neublíži im ani teplota nad 30°C.
Vždy je potrebné overiť si, čo za orchideu vlastne pestujeme. Všetky však obľubujú jemnú cirkuláciu vzduchu, nie však počas najhorúcejších mesiacov a rovnako nepriaznivo reagujú aj na vetrania v zime, najmä okamžite po zálievke.
Ako vybrať správny kvetináč pre Orchideu?
O pestovaní a konkrétne polievaní Orchidey je známe, že sa nesmie prelievať. Samotné korene Orchidey neznášajú keď sú neustále ponorené vo vode.
Preto je pre pestovanie Orchidey veľmi nápomocné zaobstarať si špeciálny kvetináč, ktorý je na mieru prispôsobený na pestovanie Orchidey.
Zavlažovanie Orchidey pomocou tohto kvetináča funguje na princípe jemného nasávania vody prostredníctvom knotov zo zásobníka vody, čo zaistí, že Orchidea nebude premočená a jej korene nebudú neustále ponorené vo vode.
Celý princíp fungovania tohto kvetináča môžete vidieť na tomto ilustračnom obrázku.
Tento kvetináč si môžete zaobstarať za veľmi nízku cenu porovnateľnú s cenami bežných kvetináčov. Ak teda plánujete, aby vaša pestovaná Orchidea nepremokla a vydržala dlho, mali by ste si zaobstarať tento skvelý kvetináč, ktorý odvedie prácu polievania za vás.
Kvetináč určený na pestovanie Orchidey nájdete tu >>
Orchidea polievanie – ako polievať orchideu?
A keď sme už pri tom polievaní – nepísané pravidlo tvrdí, že ideálne je polievať orchideu raz do týždňa, resp. raz za desať dní. Avšak, je potrebné pozorne zrakom vnímať stav svojej rastliny a tomu aj prispôsobiť polievacie návyky.
To čo platí pre jedného pestovateľa, môže vážne uškodiť rastline druhého.
Zásadne neprelievať!
Korene by vôbec nemali byť neustále vo vode, v zimných mesiacoch sa neodporúča dokonca ani dlhodobo premočený substrát. Orchideu sa odporúča polievať buď navečer, prípadne skoro ráno, nech rastliny majú dostatok času vstrebať potrebnú vodu.
Ak nepatríte medzi fanúšikov klasického polievania zhora kanvicou, môžete celú rastlinu v črepníku ponoriť do vody na 20-30 minút, nech sama nasaje požadované množstvo vody koreňmi. Orchidea sa má polievať buď prevarenou vodou, ktorú následne necháme vychladnúť, alebo dažďovou vodou.
Rastliny sa bežne prihnojujú len za účelom rozkvitnutia. Na trhu je k dispozícii veľký výber rôznych hnojív, ktoré obsahujú potrebné minerály – najmä draslík, horčík, vápnik a fosfor.
Pamätajte teda, hnojíme len vo fáze rastu, radšej v menšej koncentrácii aspoň raz do mesiaca – po rozkvitnutí sa už o seba orchidea dokáže postarať sama, ak má, samozrejme, dostatok svetla, vody a tepla.
Orchidea po odkvitnutí
Pýtate sa, čo s odkvitnutou orchideou? U odrody Phalaenopsis nie je nutné rozkvitnuté kvety hneď ostrihať, pretože sa stále môžu tvoriť nové. Avšak je potrebné skontrolovať stonku, listy a výhonky, či nie sú príliš zožltnuté a teda suché.
Ak áno, preč s nimi. Ak je však zelené to, čo zelené má byť, je všetko v poriadku. Niekedy, ak je proces kvitnutia príliš pomalý, odrezaním niektorej z kvetných stoniek môžete podporiť vznik nových.
U orchideí, ktoré majú obdobie oddychu, odporúčame odkvitnuté kvety ostrihať, dať rastlinu na chladné miesto, zalievať len raz za desať dní a ona sa po nejakom čase opäť farebne odmení. V žiadnom prípade ich však netreba do kvitnutia nútiť, môže to byť veľmi kontraproduktívne!
Presádzanie orchideí – ako presadiť orchideu?
Orchidey sa presádzajú iba keď nekvitnú, raz za približne rok/dva roky (odporúčania sa líšia, rok pauza je však minimum). Na presádzanie orchideí sa používa špeciálny substrát, ktorý sa dnes dá zohnať v každom poriadnom špecializovanom obchode.
Deň, dva pred samotným procesom rastlinu dôkladne zalejeme a môžeme pridať aj živiny. Orchideu z črepníka opatrne vyberieme tak, aby sme nepoškodili korene. Ich duté a suché konce môžeme zastrihnúť, nezabudneme skontrolovať na prítomnosť škodcov.
Väčšinou presádzame do črepníka o čosi menšieho, nie je to však stopercentným pravidlom. V novom črepníku nevkladáme orchideu príliš hlboko, korene obsypeme novým substrátom, avšak necháme im dostatok prívodu vzduchu. Po presadení 4-5 dní nepolievame, akurát postrekujeme listy vodou.
Orchidea rozmnožovanie – rozmnožovanie orchideí
Orchidey sa môžu rozmnožovať generatívne, teda semenami, rovnako ako aj vegetatívne, teda časťami rastlín. Pomerne častým spôsobom rozmnožovania orchideí v domácnostiach, je delením. V podstate ide o to, že hlavná stonka zhrubne, zvýrazní sa jej pahľúza, z ktorej vyrastá nový výhonok.
Ako náhle sa na ňom utvorí dostatok koreňov, opatrne sa oddelí a máme novú rastlinku, ktorá sa dá presadiť (mala by mať rovnaké, alebo veľmi podobné podmienky ako pôvodná rastlina). Ide teda o akýsi vedľajší výrastok, popri materskej rastlinke.
Musí mať však dostatok vlastných korienkov, listov a byť oproti hlavnej rastline jasne vymedzený. Ak ho následne prerežete na najtenšom spojení s ňou, rozhodne jej neublížite. Dá sa to však iba u orchideí, ktoré tvoria pahľúzy.
Orchidea choroby – choroby orchideí
Ani orchidey sa nevyhnú chorobám. Väčšinou za ich výskyt môže zlé zalievanie, zlá starostlivosť vo všeobecnosti, alebo škodcovia. V prvom rade je nesmierne dôležité zistiť si, aké podmienky sú vhodné pre ten-ktorý druh orchidey.
Preventíva je najlepšia zbraň voči zhubným vplyvom. Kontrolujte teda rastlinu na prítomnosť parazitov, akými sú napríklad vošky, ktoré často cucajú na viditeľných miestach.
Pomerne častým druhom ochorenia sú plesne a hubové výrastky. Účinnou zbraňou sú rôzne postreky a prípravky, spomedzi nich sú najefektívnejšie fungicídy. Baktérie sa na orchideu dostanú najčastejšie z vody. Pletivo rastliny je vtedy sklovité, sfarbené až dočierna.
Ideálne je postaviť ju na dostatočne vzdušné miesto, nech sa nadbytočná voda odparí a baktérie od sucha zahynú. V extrémnejších prípadoch sú k dispozícii rôzne prípravky. Ak však vašu orchideu napadne vírus, čaká ju smutný koniec.
Niekedy sa ani neprejavia navonok, občas sú ich príznakom skrútené listy, prípadne ich neprirodzené zafarbenie. Nedajú sa však liečiť, vír je pre rastlinu smrteľný. Takúto orchideu izolujte od ostatných a zbavte sa jej. Nepoužívajte jej zvyšky na kompost ani na rozmnožovanie!
Orchidea druhy
Medzi najčastejšie druhy orchideí patria:
- Oncidium – aj v rámci druhu sa líšia veľkosťou kvetov; kvitnú najmä na jeseň; má rada chladnejšie prostredie;
- Phalaenopsis – najpestovanejší druh; starostlivosť o ne je veľmi ľahká, aj pestovateľ-začiatočník sa ľahko naučí, ako na to
- Cymbidium – obľubuje svetlejšie a chladnejšie miesta, bez priameho slnečného žiarenia; kvitne od jesene až do jari
- Dendrobium – opäť rozšírený druh; existujú poddruhy obľubujúce chladnejšie prostredie – pre skúsenejších prestovateľov; aj teplomilné – aj do bytov
- Ascocentrum – teplomilný druh; miluje svetlo, odmení sa exotickými farbami listov.
Ja nezalievam orchideu,ale namacam do prevarenej vody,ktorá je vychladena a do vody dám lyžicu cukru a šupky z banánov!! Nádherne mi kvitnú a rašia listy nové!!!