Rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína palmu, ale od skutočnej palmy má veľmi ďaleko. Rozdiel medzi nimi je hlavne v ich výške, pričom dracéna dorastá až do výšky 1,5 m. Ak si chcete ozdobiť svoj interiér touto krásnou rastlinou, máte na výber z rôznych odrôd dracén a ich kultivarov, pričom každá z nich je iným spôsobom jedinečná.
Ak máte teda interiér zariadený v štýle minimalizmu, touto rastlinkou nič nepokazíte a svoj interiér vyšperkujete na maximum. Táto rastlinka je známa tým, že nie je náročná na pestovanie, preto ak ste začiatočník a chcete si túto úžasnú rastlinu kúpiť, poradíme Vám ako si ju vypestovať, ako sa o ňu starať, aké druhy dracény máte na výber a ako sa rozmnožuje.
Ako sa starať o dracénu – dracena pestovanie, starostlivosť
Ak si chcete vypestovať krásnu dracénu, treba jej zabezpečiť optimálne podmienky pre jej správny vývoj a mali by ste sa o ňu príkladne starať.
V izbe by sme mali mať optimálnu izbovú teplotu, pretože pestovanie draceny si vyžaduje optimálnu teplotu. Mali by sme ju umiestniť na svetlejšie miesto, žiadne priame slnko.
Aby sa Vašej dracéne darilo, treba ju hlavne počas horúcich letných dní ovlažovať sprchou. Ak sa Vám to zdá od ruky, zabezpečte v miestnosti, kde pestujete dracénu dostatočnú vlhkosť a máte postarané.
Čo sa týka vody, aj dracéna ako každá iná rastlina neznáša veľa vody, preto ju zalievame len mierne a nikdy ju nenecháme úplne vysušiť, pretože potom by Vaša snaha vyšla navnivoč.
Odporúčame Vám ju polievať 3 až 4x do týždňa, namiesto toho aby ste ju poliali raz a poriadne. To by tejto rastlinke veľmi nepomohlo, ale skôr uškodilo.
Aby sme nezabudli ani na hnojenie a presádzanie, dracéna sa hnojí každé dva týždne hnojivom určeným pre izbové rastliny. Čo sa týka presádzania, zo začiatku ju nepresádzame vôbec, keďže si ju domov prinesieme v kvetináči.
Pre optimálny rast dracény ju stačí presádzať raz za dva roky hlavne začiatkom jari. Keďže mnohé dracény vyrastajú do veľkej výšky, treba ich pravidelne zastrihávať. Odstrihnutú časť nevyhadzujte, ak by ste si chceli rozmnožiť novú dracénu, túto časť môžete použiť na jej rozmnoženie.
Dracena druhy
V súčasnosti máte na výber z rôznych druhov dracén. Môžete si zaobstarať napríklad dračinec pruhovaný alebo ináč povedané šťastný bambus, aj keď s bambusom má spoločné len to, že sa na seba podobajú.
Najznámejším druhom dracény je dracéna lemovaná, ktorá je známa hlavne tým, že neznáša ak ju často presúvame na iné miesto, takže ak chcete tento druh dracény, vyberte jej hneď na začiatku pevné miesto, kde už bude vždy kvitnúť.
Jej listy majú nádherný bordový nádych. Ako sme si už spomínali v úvode, môžeme si kúpiť aj dracénu voňavú, ktorá je typická svojimi aromatickými listami, nesmieme zabudnúť ani na dracénu cibuľkatú, ktorá sa od spomínaných dracén líši najviac. Jej unikátnosťou sú biele kvety, z ktorých sa neskôr vyvinú červené bobule.
Medzi menej známe dracény patrí aj dracéna deremenská, dracéna dračia, ktorá je veľmi ojedinelá a na trhu sa objaví málokedy, dracéna prehnutá a iné odrody. Všetky tieto dracény majú viaceré kultivary, takže na trhu máte široké spektrum tejto úžasnej rastliny.
Dracena rozmnožovanie
Ako sa dracéna rozmnožuje? Môže sa rozmnožovať dvoma spôsobmi.
Prvým spôsobom je rozmnožovanie semenami, kedy semená sadíme do vlhkého substrátu. Tieto semená by sme nemali sadiť príliš hlboko a mali by sme v miestnosti udržiavať teplo 22 až 26ºC.
Dracena sa rozmnožuje ako väčšina rastlín aj zakoreňovaním odrezkov. Rozmnožuje sa hlavne na jar, a keď si chceme dracénu rozmnožiť postupujeme tak, že si pred samotným zakoreňovaním pôdu dôkladne pripravíme a odrezky dlhé asi 10 cm zapichávame do pôdy, pričom v miestnosti udržujeme vysokú vlhkosť a teplotu 25ºC.