Bazalka. Bylinka, ktorá nie je výnimočná iba svojou prenikavou vôňou, ale taktiež aj blahodárnymi účinkami pre náš organizmus. Obsahuje široké spektrum minerálov, prospešných látok a vitamínov a niektorí ju považujú za dokonalú bylinku. Poďme si teda povedať niečo o tom ako pestovať bazalku.
Pestovanie bazalky
Bazalka je rastlina, ktorá vôbec nie je náročná na pestovanie, čo je určite jej veľké plus. Dá sa pestovať na záhrade rovnako ako aj v byte, je možné ju vypestovať zo semienok alebo kúpiť v kvetináči už vyklíčenú. Možností je veľa.
Azda najnevyhnutnejšou podmienkou pre pestovanie bazalky je slnko. Ak ju nepestujete na záhradke, stačí ju dať na okno, kde bude mať rovnaký prísun svetla aj tepla. Prakticky, môžte si ju dať kamkoľvek, kam dopadá aspoň 6 hodín slnečného svetla denne.
Čím viac slnka príjme, tým bude mohutnejšia a bohatšia. Pokiaľ je možnosť, dajte ju na východnú stranu, pretože tam ju nespáli ostré popoludňajšie slnko.
Ako polievať bazalku?
Pre pestovanie bazalky je neodmysliteľnou súčasťou aj správne polievanie. Má rada vlhkú pôdu s neutrálnym pH – ideálne je polievať ju ráno aj večer, avšak nie tak, aby bola pôda premočená, pretože vtedy nám korienky začínajú hniť.
Nepolievame celú rastlinu, iba pôdu. Je extra citlivá na teplotu, preto ju netreba rapídne meniť ani sa neodporúča presádzať rastlinu z exteriéru do interiéru, najviac jej vyhovuje teplota okolo 21-25°C.
Ako sadiť bazalku?
Zo siatím semienok by sa malo začať šesť týždňov po poslednom mraze, čo je zväčša okolo marca. Treba zvoliť organickú pôdu, je vhodné primiešať do pôdy trošku hnoja, čo zaistí vzdušnosť aj živiny. Semienka nezatláčame hlboko do pôdy, stačí ich dať do hĺbky 1-1,5cm.
Táto rastlina je známa aj tým, že rýchlo klíči. Keď už vyženie zopár lístkov, môžme ju presadiť do väčšieho kvetináča a to tak, že jemne chytíme za stonku v spodnej časti a opatrne vytiahneme. Dávame pritom veľký pozor na korienky, ktoré sa nesmú poškodiť.
Rozmnožovanie bazalky
Keď nám rastlina vyrastie, môžeme si ju namnožiť. Ako veľa iných rastlín, tak aj bazalka kvitne. Množenie je jednoduché, stačí odstrihnúť časť rastlinky, ktorá kvitla, ponoriť stonku do vody a počas týždňa by sa mali vytvoriť korienky.
Je lepšie zbierať lístky bazalky pred tým, ako vykvitne. Tiež sa odporúča po vykvitnutí kvet odstrihnúť, tak sa energia, ktorú by rastlina využívala na kvitnutie využije na tvorbu nových lístkov. Pre guľatý tvar rastliny ju treba zastrihávať, inak vám narastie do výšky niekedy aj pol metra (závisí od druhu). Lístky zastrihávame postupne, nie naraz a to tak, že odstrihneme lístok tesne nad bodom, kde sa spájajú dva listy.
Bazalka ideálne spolunažíva s rastlinami ako sú napríklad paradajky či petrlžlenová vňať. Niektorí ľudia dokonca hovoria, že paradajky chutia lepšie, ak pri nich rastie bazalka. Taktiež sa jej darí veľa harmančeka, hlávkového šalátu alebo vedľa oregána. Čo určite oceníte najmä v lete je aj to, že bazalka má schopnosť odháňať komárov, kvôli jej prenikavej aróme.