Ako prezimovať muškáty?

Muškáty cez teplé letné dni zdobia mnoho balkónov a skrášľujú nám tak obydlie. Veľa ľudí však nevie, čo s nimi cez zimu, preto vám prinášame pár tipov, ako prezimovať muškáty bez toho, aby utrpeli nejakú ujmu a kvitli vám krásne ďalej aj budúci rok.

Asi hneď na začiatok je nutné povedať, že netreba počúvať všeobecné rady, ako prezimovať rastliny a to z dôvodu, že každá rastlina je špecifická a preto pri každej sa postupuje trochu inak. Muškáty treba prezimovať už pred príchodom nočných mrazov, pretože ak to neurobíme, zamrzne nám, odumrie a tento fakt už nejde nijako zvrátiť.

Prezimovanie muškátov – Ako prezimovať muškáty?

ako prezimovať muškátyPri prezimovaní muškátov treba najprv zistiť, koľko máme miesta, pretože nie každý ho má dostatok. Ak ich chceme mať von, treba pre ne nájsť miesto, kde nezamrznú, avšak dostatočne chladné s prístupom svetla.

Teplota by sa mala pohybovať okolo 5 – 10°C. Takéto miesto nájdete napríklad v skleníku, vo verande či v zimnej záhrade, kde im bude zabezpečené aj dostatočné celodenné svetlo.

Ak nevlastníte skleník alebo bývate v byte, muškáty môžete prezimovať na parapete a dať ich priamo ku oknu, pretože ak sú viac ako 40 centimetrov od okna, dostanú až o 50% menej svetla!

Ešte pred tým, ako v súvislosti s prezimovaním muškátov ich umiestnime na takéto miesto, treba ich zrezať. Stonky by nemali byť dlhšie ako 15 centimetrov. Dĺžku stonky volíme aj podľa toho, aby muškát aj nejako esteticky vyzeral. Všetky puky a kvety treba odstrániť rovnako aj listy, ktoré sú poškodené alebo vyschnuté. Dávame pozor, aby na žiadnom liste nebola hrdza (maličké hnedé fľaky alebo bodky).

Prečítajte si aj:  Ako sušiť slivky? Návod a postup na skvelé sušenie sliviek

prezimovanie muškátovPočas zimy im vyhovuje suchý vzduch. Zálievka je individuálna – polievame vtedy, keď je už substrát suchý malým množstvom vody, aby nebol veľmi premočený, pretože rastliny tohto typu nejdú do vegetačného kľudu (stav, kedy rastlina nerastie), ale rastú počas celého roka.

Môže sa stať, že ak ich dáte dnu na dobré miesto, vykvitnú vám aj v zime. Počas prezimovania muškátov byt treba vetrať aspoň niekoľko krát za deň, aby rastlina nezhnila alebo nesplesnela.

Stonky, ktoré sme odstrihli si môžeme zasadiť a tak muškát namnožiť, avšak to iba v prípade, že sme stonky zrezali do septembra. Odrezok stačí zasadiť do substrátu. Takéto mladé muškáty sa prezimujú podobne ako byte.

Teplota by mala byť vyššia, maximálne do 20° a nemala by klesnúť pod 10°C, čiže ak nemáte v byte príliš teplo, môžete si ich dať aj na okno, kde je veľa svetla. Netreba ich nijako zrezať, stačí ak len zakorenia a potom ich môžeme presadiť.

Hlavná pointa je, aby ste muškáty vyvarovali mrazu. Ak mrazy pominú, môžeme ich dať znova von a tým sa prezimovanie skončí.


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak ďalšie skvelé inšpiratívne rady a nápady

Získate tak skvelé články s radami a tipmi do záhrady, domácnosti či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.