Dosiahnuť kvalitne vysušené slivky nie je proces jednoduchý. Treba si tu uvedomiť niekoľko zákonitostí a použiť zopár trikov starých mám pre ten najlepší výsledok. Pri sušení treba pamätať, že každá rúra i slivky sú tak trochu iné. Rátajte s tým, že vám chvíľku potrvá kým odhadnete tú správnu kombináciu teploty, vetrania a času.
Nižšie vám ponúkame náš časom overený postup – ako sušiť slivky:
Ako sušiť slivky? Postup:
- Príprava a výber plodov
So sušením počkajte do konca sezóny. Vhodné sú totiž slivky veľmi dozreté až prezreté. Dužina by mala byť žlto-hnedá, úplné sladká a tak trochu mazľavá. Šupka zasa tmavo modrá a zmäknutá. Pred samotným sušením je potrebné ovocie vytriediť od planých kúskov, umyť a narezať. Každú slivku rozrežeme po dĺžke a opatrne vyberieme kôstku. Plod vcelku by sa nám poriadne nepresušil.
✅ TIP: Výhodné sady zaváracích pohárov kúpite TU
- Vhodná podložka
Ako podložku volíme plech vystlaný klasickým papierom na pečenie. Tu slivky rozložíme v rozostupe približne 4 centimetrov a šup s nimi do rúry.
- Teplota
Teplotu treba voliť veľmi opatrne. Uvedomíme si, že slivky nepečieme, ale sušíme. Chceme aby sa začali potiť a nie variť, preto neodporúčame teplotu nad 50 °C. Vhodnú teplotu je však potrebné odhadnúť individuálne. V prvých hodinách slivky pozorne sledujeme a skúšame podľa ich kvality, našej rúry a požadovaného výsledku.
- Odvádzanie vlhkosti
Cieľom procesu sušenia je zbaviť plod všetkej vody, ktorá po čase spôsobuje hnilobu. Preto sa po celú dobu sušenia usilujeme o čo možno najvyššie odvádzanie vlhkosti. Tekutina zo šťavnatých plodov sliviek sa počas sušenia odparuje do priestoru rúry a rýchlo zvyšuje vlhkosť vnútornej atmosféry. Overeným spôsobom ako sa tomuto javu vyhnúť je rúru priamo počas sušenia málinko pootvoriť. Nadbytočná vlhkosť tak uniká von a vnútri zostáva, tak veľmi potrebné, suché prostredie. Hlavne zo začiatku sušenia vidieť pod každou slivkou na papieri mokrú škvrnku. To samozrejme bráni kvalitnému usušeniu. Odporúčame preto, hlavne v prvých hodinách sušenia, prekladať slivky na suchý papier.
- Hotové slivky
Celkové kvalitné vysušenie zaberie niekoľko hodín. Správna sušená slivka sa musí skrútiť a následkom vyparenia vody niekoľkonásobne zmenšiť svoj objem. Jej povrch je po dobrom sušení zošúverený, lesklý, tmavý až čierny. Hotové slivky skladujte na suchom mieste v pevne uzavretej nádobe. Dobre usušená a uskladnená slivka vám jazýček poteší keď ju objavíte v komore hoci aj po roku.
Viac informácií o slivkách a sušení
Slivka domáca patrí medzi jedno z prvých domestikovaných druhov ovocia. Slivky sa vďaka svojej typickej obyčajnej výnimočnosti rozšírili do celého sveta. Po dnešnú dobu bolo vyšľachtených niekoľko desiatok rôznych odrôd.
✅ TIP: Výhodné sady zaváracích pohárov kúpite TU
Ľudia ich pestujú na všetkých kontinentoch sveta okrem studenej Antarktídy. Slivky možno chutne pripraviť na sto spôsobov. Jedným z najobľúbenejších je sušenie. Plod slivky je pre túto tepelnú úpravu výnimočne vhodný. Sušené slivky majú neskutočne dlhú trvanlivosť a to hneď vedľa čisto prírodného zloženia.
Nesú priam návykovú chuť, no okrem našich chuťových pohárikov, určite potešia i náš organizmus. Najnovšie výskumy zaoberajúce sa tepelne upraveným ovocím dokázali, že sušené slivky výnimočne napomáhajú pevností kostí, zamedzujú osteoporóze a tým prispievajú k celkovej pohybovej vitalite.
Dužinaté plody naviac obsahujú nemalé množstvo vitamínu A,C, E, a komplex vitamínov B. V komore dietológov sa hovorí i o priaznivých účinkoch sušených sliviek na štíhlu figúru. Odplavujú totiž z tela toxíny, podporujú metabolizmus, dodávajú telu zdravú energiu a naviac nimi možno plne nahradiť kalorické sladkosti. Zabudnite na supermarkety a pripravte si túto pochúťku priamo vo vlastnej rúre.
slivky, ani dalšie ovocie nesušim, ale spravim si z neho smoothie. Je to u nas viac oblubene ako sušene ovocie
vykostkovat a použit sušičku ovocia. Aspon ja to doma takto robim