Prečo by ste si mali bambusový uterák/osušku zaobstarať aj vy?

Pravdepodobne ste už počuli o bambusových uterákoch. Možno ste ich už videli v obchode a premýšľali ste nad tým, či si jeden nezakúpite tiež.

Čo je to bambusový uterák/osuška?
Bambusový uterák/osuška je typ textílie vyrobenej z bambusových vlákien. Moderné bambusové uteráky, či osušky sú vyrobené zo 100% bambusovej priadze alebo zmesi bambusovej a bavlnenej priadze. Bambusovú priadzu je možné tiež zmiešať s inými textilnými vláknami, ako je konope alebo dokonca spandex.

Aké sú výhody bambusových uterákov, či osušiek?

Sú šetrné k životnému prostrediu – bambusová stonka môže vyrásť až o 90- 120 cm za deň, čo robí bambus veľmi ekologickým. Nehovoriac o tom, že bambus uvoľňuje o 35% viac kyslíka do vzduchu ako iné stromy. Je to prirodzene plodná a pružná rastlina, ktorá nepotrebuje hnojivá na podporu rastu, ani pesticídy, pretože bambus je prirodzene odolný voči škodcom.

Sú naozaj, naozaj mäkké – bambusové tkaniny sú známe svojou jemnosťou.

Sú absorpčné – Ďalšou vlastnosťou bambusovej tkaniny je to, že pohlcujú veľa vody. V skutočnosti sú známe, že absorbujú až 4-krát viac vody ako bežné uteráky. Bohužiaľ to znamená, že vysušenie trvá trochu dlhšie.

Priateľské k pokožke – pretože sú tak nasiakavé, nedráždia pokožku a nespôsobia podráždenie.

Sú prirodzene antimikrobiálne, antifungálne a antistatické – nie je to pridaná vlastnosť tkaniny. Zistilo sa, že bambusová tkanina zabila 70% baktérií aj po 50 premytiach. WOW! To znamená, že ak necháte navlhčenú bambusovú utierku v telocvični na chvíľu, nebude to mať taký zdanlivý vlhký zápach.

Ako sa starať o bambusový uterák, či osušku?

Pred prvým použitím si uteráky a osušky z bambusu preperte v práčke. Pri umývaní nových bambusových uterákov a osušiek odporúčame starostlivé zaobchádzanie. Aby ste zabránili uviaznutiu slučiek a zrážaniu uteráka, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:

Prečítajte si aj:  Šalvia lekárska - pestovanie (rady a tipy)

1. Umiestnite svoje uteráky do umývacieho vrecka pred prvým praním.

2. Umývajte uteráky vlažnou vodou na jemnom umývaní s podobnými farbami (nepridávajte bielidlo) a dôkladne opláchnite.

3. Slabé sušenie alebo žiadne nastavenie teploty.

4. Neodporúčame používať zmäkčovadlá na tkaniny, pretože majú tendenciu blokovať mikrosprášenie vo vláknach, čo vedie k zníženej absorpcii.

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.