Kuchyňa je miestom, kde sa prelínajú nezameniteľné vône všakovakých jedál a nápojov. Každá ingrediencia má svoju špecifickú chuť a arómu. Obzvlášť, ak je čerstvá. Práve z tohto dôvodu sa čoraz viac dostávajú do popredia mlynčeky na koreniny a chilli. Funkciou a spôsobom mletia sú takmer identické s mlynčekmi na kávu, avšak vo väčšine prípadov sú podstatne menšie, praktickejšie.
Zmestia sa teda kdekoľvek, či už na kuchynskú linku, alebo jedálenský stôl. Dôležité je, aby ste ich mali stále po ruke. V kamenných predajniach, ale i e-shopoch sa môžete stretnúť s rôznymi mlynčekmi, ktoré sa vzájomne diferencujú tak spôsobom mletia, dizajnom a v konečnom dôsledku aj cenou. Jedno však majú spoločné. Rýchlo a jednoducho namlieť potrebné množstvo korenín, pričom zvýrazniť ich intenzívnu chuť a vôňu.
Jednotlivé mlynčeky na korenie sa rozdeľujú podľa spôsobu mletia na dve základné skupiny:
Mechanické mlynčeky – fungujú na princípe otáčania určitej časti mlynčeka. Dokonca pri starších typoch sa ešte môžete stretnúť s mletím pomocou kľučky. Ich využívanie si teda vyžaduje určitú fyzickú kondíciu a čas, najmä ak plánujete mlieť pravidelne a vo väčších množstvách. Naopak veľkou výhodou je nižšia obstarávacia cena a lákavý dizajn. Väčšina modelov je vyrobená z dreva, či nerezovej ocele, ktorá dokonale ladí s ostatnými kuchynskými spotrebičmi.
Elektrické mlynčeky – sú napájané na batérie. Vo vnútri disponujú zabudovaným motorom, ktorý po zapnutí mlynčeka uvedie do pohybu celý mlecí mechanizmus. Potrebné množstvo korenín tak nameliete rýchlo a jednoducho stlačením jedného tlačidla bez akejkoľvek fyzickej námahy. Navyše u moderných, elektrických mlynčekov si môžete nastaviť ľubovoľnú hrúbku mletia vzhľadom na typ koreniny, či jedla. Ak teda milujete vôňu a chuť čerstvo namletých korenín, alebo ste veľká rodina, investíciu do elektrického mlynčeka rozhodne neoľutujete.
Prečo si vybrať práve elektrický mlynček na korenie?
- Rýchlo a jednoducho nameliete potrebné množstvo korenia do každého jedla.
- Máte možnosť experimentovať a vytvárať si vlastné druhy korenia.
- V porovnaní s ručnými mlynčekmi šetríte čas a energiu.
- Dodáte jedlám intenzívnu chuť a vôňu.
- Vďaka malým rozmerom, nízkej hmotnosti a napájaniu na batérie si ho môžete zobrať kdekoľvek so sebou, aj na miesta bez elektrickej energie.
- Podľa potreby si nastavíte hrúbku mletia.
- Elektrický mlynček 2 v 1 slúži na mletie nielen korenín a chilli, ale aj hrubozrnnej soli.
- Mlynček na korenie je skvelým estetickým doplnkom.
- Elektrické mlynčeky disponujú v dolnej časti špeciálnou diódou osvetľujúcou miesto na ktoré sa pri mletí sype korenie.
- Takmer všetky elektrické mlynčeky majú prehľadný, sklenený zásobník v ktorom vidíte aktuálne množstvo korenia. Po jeho spotrebovaní stačí pootočiť vrchnú časť mlynčeka a dosypať korenie.
Podľa čoho vybrať správny elektrický mlynček na korenie?
- Mlecí mechanizmus
V prípade, že chcete naozaj kvalitný mlynček s dlhodobou životnosťou, snažte sa vyhnúť modelom s plastovým mlecím mechanizmom. Tie síce vynikajú výbornou cenou, avšak na druhej strane sú veľmi náchylné na poškodenie a vyskytujú sa zväčša pri jednorazových mlynčekoch. Drahšie, ale pevnejšie modely majú keramický mlecí mechanizmus, ktorý sa na rozdiel od oceľových mlecích kameňov nezahrieva.
- Materiál
Klasické mlynčeky na korenie sú vyrobené z dreva, najčastejšie z bukového, dubového, alebo javorového. S nerezovou oceľou sa zas môžete stretnúť u modernejších typov elektrických mlynčekov disponujúcich sklenenou, alebo plastovou nádobkou na korenie. V porovnaní s mlynčekmi vyrobenými iba z dreva, máte neustále prehľad o množstve korenia nachádzajúceho sa v zásobníku.
- Dizajn
Mlynček na korenie nie je len dobrý pomocníkom v kuchyni, ale i estetickým doplnkom. Ak máte moderne zariadenú kuchyňu, siahnite po nerezovom mlynčeku s atypickým tvarom a výrazným leskom, ktorý bude v dokonalej súhre s ostatnými spotrebičmi. Navyše niektoré typy týchto mlynčekov majú unikátne LED osvetlenie, ktoré ešte umocní ich unikátny dizajn. Do kuchyne v rustikálnom, alebo vintage štýle sa hodí skôr prírodný, drevený mlynček.
Tipy, rady, ktoré ocení každá gazdinka
Ako prebieha údržba mlynčeka?
Uvoľňujúce sa éterické oleje v kombinácií so zvyškami nezomletého korenia negatívne ovplyvňujú chuť a arómu čerstvo zomletého korenia. Z tohto dôvodu je potrebné mlynček pravidelne čistiť nielen z vonkajšej strany, ale aj zvnútra. Výborným domácim receptom ako mlynček najlepšie prečistiť je zomlieť pár zrniek ryže. Následne jednotlivé mlecie kamene pretrieť vlhkou, mäkkou handričkou a dôkladne vysušiť. Pri mlynčekoch z nerezovej ocele odporúčame po každom zomletí pretrieť aj povrch mlynčeka od neestetických odtlačkov prstov.
Ako správne skladovať korenie?
Mlieť môžete tak sušené, ako aj čerstvé časti rastlín obsahujúce silice, triesloviny a ďalšie éterické oleje. Dôležité je však ich skladovanie, keďže iba správne uskladnené korenie si zachová svoju vôňu a chuť.
Sušené korenie rozhodne neukladajte do igelitových, či papierových vreciek. Odborníci odporúčajú dobre uzatvárateľné, tesniace nádoby, najlepšie z tmavšieho skla, alebo keramiky. Príliš vysoká teplota a množstvo svetla môžu zapríčiniť stratu farby a vône korenia. Ideálna je teplota okolo 20 – 22 stupňov. V žiadnom prípade ho nedávajte k sporáku, rúre, alebo digestoru. Vždy skladujte výhradne celé korenie a zomeľte iba toľko, koľko potrebujete. Zomleté korenie každým dňom stráca tak arómu, ako aj chuť.
Najvhodnejším miestom pre čerstvé korenie je spodná časť chladničky. Podobne ako v prípade sušeného korenia sa pri balení vyhnite igelitovým vreckám a siahnite skôr po papierových servítkoch. Takto zabalené čerstvé korenie vydrží v chladničke aj niekoľko týždňov.
Ktoré korenie mlieť a ktoré drviť?
Elektrický mlynček na korenie môžete pokojne využiť pri mletí papriky, koriandru, kmínu, alebo celého čierneho korenia . Sušený zázvor, kardamón, muškátový oriešok, či klinčeky stačí jednoducho podrviť vo vrecku.