Šalvia lekárska, ako jej samotný názov naznačuje, je jednoročná liečivá bylinka ktorej pôvod je v teplomilných oblastiach. V tomto článku vám prinášame rady a tipy na pestovanie šalvie a taktiež potrebné vedomosti ktoré sú potrebné na to aby ste sa vyvarovali chybám.
Zdravotné výhody ktoré šalvia lekárska prináša je napríklad liečenie zápalu dýchacích ciest, pri ochoreniach tráviaceho traktu, pri obličkových ale aj močových kameňoch. Jej účinky dokážu zmierniť potenie a taktiež znižuje hladinu cukru v krvi.
Pestovanie šalvie lekárskej
Šalviu je možné pestovať vonku – buď na záhrade, alebo na poli. Je však potrebné porozumieť čo šalvia obľubuje a čo pestovanie šalvie obnáša.
Nakoľko je šalvia teplomilná rastlina, je potrebné ju zasadiť na miesto, ktoré má dostatočné slnečné svetlo počas dňa ktoré by ju vyhrievalo a dodávalo jej živiny. Je zároveň potrebné brať v úvahu aj samotné podmienky, je nutné aby šalvia nebola vystavená prudkému vetru.
Pozícia kde ju teda vysadíte je veľmi dôležitá pre jej blaho – vyvarujte sa miestu, kde sú zvýšené priemerné poveternostné podmienky, ktoré by ju mohli poškodiť priamo silou vetra, alebo svojou nízkou teplotou (severný vietor).
Čo sa týka pôdy v ktorej budete pestovať šalviu, takých pôd je niekoľko. Táto teplomilná rastlina obľubuje suchšiu vápenitú, živnú pôdu ktorá by mala mať minimálne dobré zásoby vapníka a dusíka ktoré by ju podporovali v raste.
Taktiež má rada hlinitopiesočnatú pôdu ktorá by mala byť spravidla dobre zásobovaná živinami, nevadí jej ani suchšia či čiastočne kamenistá pôda, no v takomto prípade musí byť pôda dostatočne zavlažovaná a zásobovaná živinami. Je však nutné poznamenať, že šalvia pri pestovaní neznáša fertilizáciu (hnojenie) čerstvým maštaľným hnoj.
Kedy sadiť šalviu?
Šalvia sa väčšinou vysieva v polovici jari – teda niekedy v apríli. Je možné ju však vysadiť aj v marci.
Ako sadiť šalviu?
Najvhodnejšie je sadiť šalviu sadením semienok – semienka sa zasadzujú jeden až dva centimetre do hĺbky, do riadkov ktoré musia byť od seba vzdialené od 40 až do 60 centimetrov. Akonáhle porast dosiahne výšku približne 10 cm, budeme sa snažiť šalviu poriadne vyplevať.
Porast okopaváme a čistíme od buriny. Ako už bolo spomínané, na pestovanie šalvie postačí kvetináč pokiaľ sa jedná len o jednu bylinku, no pokiaľ plánujete pestovať viac šalvií, pole či záhradka je potrebná – samozrejme, nesmiete zabúdať dodržiavať stanovené vzdialenosti pre blaho šalvie a jej rast.
Ak plánujete predpestovať priesady šalvie, tak v tom prípade sa semená vysadzujú v marci, a to do hĺbky 2 centimetre do teplého pareniska. Šalviu môžete pestovať na jednom mieste až po dobu piatich až desiatich rokov.
Zber šalvie
Listy šalvie sa vždy zberajú tesne pred kvitnutím, jedná sa o obdobie medzi májom a septembrom. Je možné zbierať aj vňať, ktorú zrežeme nad tretím či štvrtým listom, zároveň stonka nesmie presiahnuť hrúbku pol centimetra. Pokiaľ sa jedná o väčšie množstvo šalvie, je potrebné ju rozložiť tak aby sa nezaparila. Šalviu sušte vo vzdušných priestoroch.
Prečítajte si aj článok: levandula pestovanie