Strihanie levandule – Kedy strihať levanduľu?

Levanduľu je za určitých podmienok potrebné strihať. Pokiaľ levanduľa vo vašej záhrade nebola strihaná počas rokov, takáto levanduľa je vo vegetatívnom stave a je potrebné ju prestrihať tesne nad rozvetvením odkiaľ sa levanduľa v lete rozkvitne a vyrastie.

Strihanie levandule

strihanie levandulePokiaľ by ste ju odstrihli príliš nízko, čo levanduľa neznáša, bolo by to pre ňu veľmi ťažké obnoviť sa a začať znova rásť.

Pokiaľ by sa tak stalo a prestrihali ste ju  – teda veľmi blízko pri koreni, levanduľa by len veľmi ťažko začala opäť rásť a bola by prakticky zničená. Nielenže je strihanie levandule pri koreni nesprávne, levanduľu musíte taktiež strihať tak, aby ste neodstrihli časť kde sú všetky listy. Je teda potrebné, aby levanduľa aj po odstrihnutí mala listy.

Široký sortiment ZÁHRADNÉHO NÁRADIA a POTRIEB nájdete TU >>

Pokiaľ ste odstrihli pár levandulí veľmi blízko pri koreni alebo tak aby levanduľa nemala listy (ešte predtým ako ste prečítali tento článok), uvidíte ako tieto levandule ešte nijako nepokročili v raste a ani v kvite. Samotná levanduľa ktorú ste strihali blízko pri koreni, je pravdepodobne zničená.

Skvelá ponuka produktov súvisiacich s levanduľou:

Je možné ju ponechať a čakať kým sa obnoví, no jej obnova a rast bude trvať oveľa dlhšie než rast levandulí ktoré ste pristrihli tým správnym spôsobom, a najmä v správny čas. Pointa prestrihania levandule je dodať jej časpriestor na obnovu.

Čo sa týka levandule ktorá už prestala vegetovať po odstrihnutí, je potrebné ju strihať menej razantne než predtým ako bola v stave vegetácie, a to teda platí aj pre levanduľu ktorú ste strihali už minulý rok a vykvitla pekne, takéto levandule sú v dobrom stave a teda nepotrebujú takéto razantné strihania ako sú strihania pre levandule ktoré vegetovali po roky. Pokiaľ sa bojíte, že vaše levandule pristrihnete príliš nízko, nepokazíte tým nič pokiaľ ju pristrihnete o niečo vyššie, hlavné je aby bola prestrihaná ešte nad časťou kde má kvety a v období ktoré je vhodné na prestrihanie, menovite v období marca.

Prečítajte si aj:  Ako prezimovať muškáty?

Ak chcete o pestovaní levandule vedieť viac, určite si prečítajte článok – pestovanie levandule

Kedy strihať levanduľu?

strihanie levanduleMesiac vhodný na strihanie levandule, pokiaľ bola vo vegetatívnom stave počas predošlých rokov, je práve marec. Marec je mesiac kedy začína jar, mesiac kedy sa začne zeleň prebúdzať a rásť, a tak je toto obdobie potrebné využiť aj pre levanduľu, ktorá by po takomto dlhodobom vegetatívnom stave potrebovala obnovu, a tá by mala začať v marci prestrihaním. Od marca by malo uplynúť približne tri a pol mesiaca a výsledky by sa už mali dostaviť. Levanduľa začne pekne rásť a kvitnúť, stratí svoju vysušenú a mŕtvu farbu a začne zelenieť a rásť.

Levanduľa po vegetatívnom stave začne na začiatku leta krásne rásť najprv do zelena. Potom ako sa začne približovať k obdobiu kvitnutia sa začnú objavovať pekné fialovkasté kvety, ktoré následne získajú plnú fialovú farbu.

Levanduľa, ktorá sa len nedávno dostala z vegetatívneho stavu, by mala začať rásť, pokiaľ ste ju korektne prestrihali na marec, o cca tri a pol mesiaca, teda na začiatku leta. Je to obvykle počas júna alebo začiatkom júla.

Široký sortiment ZÁHRADNÉHO NÁRADIA a POTRIEB nájdete TU >>

Jej dužiny sa vytiahnu do výš v zelenej farbe a následne z nej začnú vykvitať fialové a aromatické kvety.  Pokiaľ máte levanduľu ktorá vegetovala niekoľko rokov a nestrihali ste ju pravidelne, jej kvit nebude tak bohatý a krásny ako keby ste ju strihali pravidelne, častejšie a  skôr. Vtedy sa potenciál rozkvitu a rastu levandule naozaj preukáže a levanduľa vám to dá najavo svojim prekrásnym a voňavým kvitom. Plný kvit levandule nastáva o trochu neskôr, vtedy sa fialová farba levandule naozaj ukáže a bude sa pýšiť vo vašej záhrade svojou rovnosťou a výškou.

Skvelá ponuka produktov súvisiacich s levanduľou:

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak ďalšie skvelé inšpiratívne rady a nápady

Získate tak skvelé články s radami a tipmi do záhrady, domácnosti či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.