Rady a nápady

Ako separovať odpad?

Separovanie odpadu je proces, pri ktorom sa odpad triedi do rôznych prvkov. Separovanie odpadu  môže prebiehať ručne v domácnosti a zhromažďovať sa prostredníctvom schém zberu v krajine alebo v automaticky oddelených košoch alebo systémoch mechanického a biologického čistenia. Ručné separovanie bolo prvou metódou používanou v histórii triedenia odpadu. Dnes sa používajú koše na triedený odpad.

Prečo by sa mal odpad separovať?

separovanie odpaduČím rozvinutejšia spoločnosť je, tým viac odpadu produkuje. To znamená, že množstvo vytvoreného odpadu sa v priebehu rokov zvyšuje. Viac odpadu znamená väčšiu spotrebu a plytvanie zdrojmi. Separovanie a recyklácia odpadu je nevyhnutná na spomalenie tohto procesu.

To znamená, že naše budúce generácie budú mať aj zdroje, ktoré potrebujú na celý život. Väčšinu vytvoreného odpadu možno triediť doma. Čím viac odpadu zbierame a čím viac recyklujeme, tým menej odpadu hromadíme do kontajnerov a tým menej musíme platiť za prepravu odpadu.

Celkovo je separovanie odpadu pre spotrebiteľov lacnejšie. Väčšina odpadu vytvoreného v domácnostiach pozostáva z obalov, zvyšných potravín a papiera. Ľudia by mali aspoň oddeliť papier, obaly, zvyšné potraviny a nebezpečný odpad od iného odpadu, aby šetrili prírodné zdroje.

Pravidlá prepravy triedeného odpadu

Každé bytové združenie alebo individuálna domácnosť musí uzatvoriť zmluvu o nakladaní s odpadom so spoločnosťou na prepravu odpadu. Kontajnery na odpad musia byť dostatočne často vyprázdnené, aby sa predišlo preplneniu a vzniku zápachov a škodcov. Podľa Zákona o odpadoch musia byť kontajnery v husto osídlených oblastiach vyprázdňované najmenej raz za mesiac. Z tohto dôvodu sa musí vybrať kontajner vhodnej veľkosti, ktorý zodpovedá množstvu vytvoreného odpadu (obytné domy môžu používať tašky na odpadkové koše).

Ktoré položky sa majú oddeliť?

Podľa ministerstva mestského blahobytu, bývania a miestnej samosprávy budete musieť odpad oddeliť v nasledujúcich kategóriách:

  1. Papier – zlikvidované príjmy, lepenka, papier, noviny, časopisy, kartóny na nápoje a čokoľvek z papiera, ktorý je suchý / nekontaminovaný.
  2. Plast – fľaše, plastové vrecúška a čokoľvek iné z plastu (to môže zahŕňať plastové hračky a plastové a polystyrénové nádoby na potraviny – opláchnuté.)
  3. Rôzne – balenie a oddelenie podľa týchto skupín:
  4. Sklenené / keramické výrobky (fľaše, hrnce atď.)
  5. Hliník / kov (ako sú plechovky, oceľové náradie atď.)
  6. Elektronika (batérie, kalkulačky, telefóny, drôty, káble, žiarovky a malé elektrické spotrebiče).
  7. Materiál / obuv / guma / koža (tričká, kabelky, tenisky, gumené rukavice atď.)
  8. Nebezpečný odpad (aerosólové nádoby, jed / repelent, plechovky od farieb).
  9. Hromadné zásielky (nábytok, rám postele, veľké elektrické predmety).
  10. Záhradný odpad (listy, kvety atď.)
  11. Nerecyklovateľné: zvyškový odpad, ako sú potraviny a znečistené / mokré materiály, ako sú použité plienky a tkanivá. Iba tieto budú zaslané na skládky.
Prečítajte si aj:  Ako pestovať rukolu? Ako sadiť rukolu?

 

4.9/5 - (7 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *