Teplé jarné a onedlho aj letné dni nám prinášajú skvelú príležitosť vychutnávať si čerstvý vzduch v objatí našej záhrady. Práve úprava záhrady pri rodinnom dome je často krát považovaná za samozrejmosť každého domáceho nadšenca. Pred tým, ako si pohodlne vyložíme nohy s pohárom šťavnatej limonády v ruke, je však potrebné vykonať trochu práce.
My vám prinášame 8 skutočne efektívnych tipov, ako si vytvoriť zelenú oázu pokoja rýchlo a jednoducho. Ak teda hľadáte nápady, ako upraviť aj vašu záhradu, zbystrite pozornosť!
1. Dvakrát meraj a raz strihaj alebo…
Pred tým, ako sa pustíme do samotnej úpravy záhrady na letné leňošenie nás čaká ešte veľa práce a začať by sme mali ako inak, dôkladnou prípravou. Prvým krokom je teda návrh. Či už prenecháte plánovanie profesionálom alebo sa s tým popasujete sami, je iba na vás. Veľmi dôležité však je ujasniť si, k čomu bude záhradka prioritne určená. Ak ste kreatívny, vezmite do ruky farbičky a smelo dajte svoje predstavy na papier! Určite však odporúčame konzultáciu so záhradným architektom, ktorý vám zaručene zle neporadí.
Výborným variantom tiež môže byť 3D návrh úpravy záhrady, vďaka ktorému budete môcť vidieť vaše nápady už skoro vo finále. Dôkladným návrhom záhrady sa vyhnete neželaným situáciám spojenými so zlým dispozičným riešením a aj práca bude napredovať rýchlejšie.
2. Prenechajte ťažkú prácu šikovnejším
Keď už máme jasno v tom, ako bude naša záhrada vyzerať, je čas ísť do práce! Veľmi dôležitým krokom je úprava terénu. Na základe návrhu je potrebné dispozične upraviť pozemok tak, aby bol čo najlepšie pripravený na následnú výsadbu rastlín či ďalšie úpravy.
Aby sme sa však nenarobili ako kone, nebojme sa využiť modernú techniku. Desiatku robotníkov hravo nahradí pásový mini bager, ktorý terén upraví podľa našich potrieb. S ľahkosťou hlinu presunie na iné miesto, vykope jamu na budúce jazierko či prevzdušní trávnik a zarovná zeminu okolo domu. Na väčšom pozemku by nám takéto úpravy záhrady mohli ručne trvať aj niekoľko týždňov, a tak určite využite šikovnosť ťažkých strojov!
3. Podporte svoju záhradu
Niektoré pozemky si okrem základných terénnych úprav vyžadujú aj špeciálnu starostlivosť. Špecifickou kategóriou sú záhrady so svahovitým terénom, pri ktorých musíme myslieť na ich podporu. Nie však morálnu, ale najmä bezpečnostnú. Aby sme zabránili zosuvu pôdy je potrebné svah dôkladne spevniť.
Vybrať si môžeme z rôznych spôsobov, ktoré nám pri spevňovaní pomôžu. Obľúbené sú rôzne tvary svahových tvárnic či moderné gabióny. Tieto svahové komponenty môžeme využiť na výsadbu farebných kvetov čím svah spestríme. Čo sa týka úpravy záhrady, tak práve menšie svahy sú ideálnym miestom pre záhradnú skalku, ktorú môžeme terasovito upraviť.
4. Stanovte si hranice
K pohodovému leňošeniu určite nepotrebujete zvedavé pohľady susedov. Svoje súkromie si tak môžete chrániť naozaj rafinovaným spôsobom. Ďalšou možnosťou úpravy záhrady pri rodinnom dome je sadba živých plotov. Nie len že tieto dreviny zabezpečujú pomyselné ohraničenie vášho pozemku, sú aj výborným dekoračným prvkom.
Na výber máte dokonca z ihličnatých či kvitnúcich druhov, ktoré dokonale zapadnú do vášho konceptu záhrady. Veľmi obľúbené je aj kreatívne strihanie a modelovanie živých plotov. Šikovné ruky vedia z týchto rastlín vykúzliť naozajstné umelecké diela. Využitie živých plotov je tak naozaj variabilné a určite by ste ich mali zakomponovať aj do vašej záhrady.
5. Malá ukážka toho, čo nás čaká za domom
Predzáhradka je dôležitým miestom pri rodinnom dome, ktoré nás reprezentuje a ukazuje okoloidúcim časť našej zelenej oázy. Úprava pozemku pred domom nebýva náročná, nakoľko vo väčšine prípadov ide iba o malý priestor. Aj napriek malej rozlohe vieme z tohto miestečka urobiť výnimočnú vstupnú časť do nášho domu. Dominantným prvkom predzáhradky je okrem trávnika chodník. Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na peknú a poctivú úpravu trávnika. Okrem vizuálneho zážitku je dôležitá aj bezpečnosť, a to najmä v zime, preto by sme mali voliť protišmykové materiály.
V predzáhradkách je populárny otvorený priestor, ktorý je buď úplne bez oplotenia alebo s minimálnym ohraničením pomocou už spomínaného živého plota či menších kameňov. Predzáhradka by mala byť v súlade s celkovým dizajnom domu a samotnej záhrady. Jednoduché a elegantné dekorovanie príjemne pozdvihne celkový vzhľad domu. Preto neodporúčame množstvo zbytočných predmetov či sošiek. Použiť môžeme väčšie okrasné kamene, nižšie dekoratívne stromy, farebné dreviny či rôzne druhy ozdobnej zelene, ktoré predzáhradku pekne oživia a k úprave záhrady pridajú ten správny dojem.
6. Dokonalé osvieženie nie len v letných dňoch
Príjemným spestrením záhrady môže myť malé jazierko, potôčik či kaskáda. Nie len že vhodne osviežia horúci vzduch, ale ich jemný šum bude na vašu relaxáciu pôsobiť priam blahodarne. Vodný prvok určite privíta každá záhrada. Na svahovitom teréne môžeme využiť realizáciu potôčika, vodopádu či kaskády zakomponovaného do záhradnej skalky.
V týchto prípadoch je skoro vždy potrebný uzatvorený obeh vody s čerpadlom. Menej nákladný spôsob, ako do záhrady dostať vodu môže byť jazierko alebo fontána, ktorú môžeme umiestniť dokonca aj na terasu. Malé jazierko s rybičkami a vodnými rastlinami je príjemným oživením každej okrasnej záhrady. Ako bonus môžete nad jazierkom využiť drevený mostík, ktorým zaručene nič nepokazíte. A vualá, skvelý nápad ako si upraviť záhradu je na svete.
V prípade, že by ste vo vašej okrasnej záhrade chceli pestovať orchidey, ktoré sa do okrasných záhrad mimoriadne hodia, neprehliadnite náš článok – starostlivosť o orchideu.
7. Nazbierajte si svoju úrodu
Čo by to bolo za záhradu bez ovocných stromov a mrkvy vykúkajúcej zo zeme? Okrasné záhrady sú výborným okorenením pozemku okolo domu, ale mnoho z nás nedá dopustiť na doma vypestovanú zeleninu. Práve úprava záhrady rodinného domu by mala v sebe komponovať ovocný sad alebo napríklad políčko so zemiakmi. Tieto riešenia však do okrasnej záhrady nie sú až také jednoduché. Odporúčame tieto dve rozdielne časti záhrady pomyselne oddeliť. Čo sa týka ovocia, tak si z neho potom môžete pripraviť skvelú horúci nápoj – pečený čaj.
Veľmi rafinovaný spôsob je odčleniť ich od seba pomocou ovocných stromov či kríkov. Pás jabloní či egrešov šikovne zakryje políčko so šalátom, zemiakmi či kapustou. Na jednej strane budete mať prostredie ako stvorené na oddych a relaxáciu a na strane druhej chutné ovocie a zeleninu. Ak túžite iba po ovocných stromoch, vysadiť ich môžete na konci pozemku. Jednoducho nahradia živý plot a stanú sa tak funkčným oplotením čím nebudú zasahovať do dizajnu okrasnej záhrady.
8. Zaslúžený odpočinok
Po dlhotrvajúcich úpravách záhrady na letný oddych konečne prichádza na rad tá príjemnejšia časť. Aby sme však mali kde leňošiť, nesmieme zabudnúť na realizáciu záhradnej terasy. Niektorí z nás už na túto praktickú časť našich domácností mysleli pri stavbe domu a na terasu majú prístup priamo z kuchyne či obývačky. Ak však nepatríte k týmto šťastlivcom, o výstavbe záhradnej terasy určite začnite uvažovať!
Terasu je ideálne umiestniť v blízkosti domu, nakoľko môže poslúžiť aj ako letná jedáleň či miesto pre večerné grilovanie. Rýchlo a lacno si môžete terasu postaviť aj zo starých drevených paliet. Stačí vybrať vhodné miesto, na ktoré umiestnime ochrannú fóliu, palety povrchovo ošetríme, namaľujeme a postupne spájame do požadovanej veľkosti. Okrem terasy si však môžete z paliet vyrobiť aj záhradný nábytok. S použitím mäkkých vankúšov si tak jednoducho vytvoríte miesto pre váš oddych! Určite aj terasa môže byť pre mnohých z vás zaujímavým tipom v oblasti úpravy záhrady a jej skrášlenia.