K jesenným plodom nepatria len jablká, či orechy. Sú to aj pre niektorých typické, pre niektorých menej typické, gaštany. Mnohí ich zbierajú, či kupujú zámerne už mnohé roky, no niekto sa s nimi mohol stretnúť po prvý krát a pýta sa, čo s nimi?
Jednou z možností je pochúťka, ktorá na jeseň rozvoniava v mnohých domácnostiach a dokonca aj na uliciach. V tomto článku vám teda prezradíme ako upiecť gaštany.
Pečené gaštany sú pravdepodobnejšie najobľúbenejšou pochúťkou, ktorú je možné z gaštanov vyhotoviť. Jednoduchšia možnosť je kúpiť si ich, ako si ich piecť doma.
No ako upiecť gaštany doma?
Nie je to žiadny zložitý proces, aj keď to tak možno znie. V podstate jediné, čo na to potrebujete sú samozrejme samotné gaštany.
Prvý krok je narezať gaštany na jednej strane do kríža. Najlepšie na oblej strane. Narezanie gaštanov je najdôležitejším krokom pred ich pečením. Ak by sme tak neurobili, mohlo by to mať za následok ich „vystreľovanie“ resp. „vybuchovanie“ v rúre a to by sme určite nechceli.
Na plech ich ukladáme oblou narezanou stranou nahor. Počas rozkrajovania by sme mali dávať pozor na to, či nie sú gaštany červivé. Pod gaštany položíme papier na pečenie, aby sa nám nelepili na plech. Ide to však aj bez papiera. Papier, či nie, to je naša voľba.
Pokiaľ sa gaštany ťažko krájajú môžeme si to uľahčiť tým, že gaštany dáme pár hodín resp. jeden deň pred pečením do vody, aby sa odmočili a tak zmäkli. Ak máte gaštany radšej slané, voda môže byť osolená a tak dodáme gaštanom slanšiu chuť.
Pred pečením a zároveň počas pečenia môžeme gaštany podliať vodou alebo ich len pokropiť zhora. Kropiť by sme ich mali približne každých 10 minút.
Gaštany dávame do vopred vyhriatej rúry s teplotou približne 200 až 210 stupňov. Počas pečenia ich okrem kropenia z času na čas ponatriasame na plechu aby sa poriadne prepiekli z každej strany. Gaštany sa môžu piecť v časovom intervale v rozmedzí od 25 – 40 minút.
Je to individuálne, no upečené gaštany spoznáme podľa ich výzoru. Na narezaných miestach sa začnú trošku otvárať a zmení sa aj ich farba, trošku sa pripečú.
Gaštany je najlepšie piecť častejšie a v menších množstvách, pretože po vychladnutí je už veľmi ťažké, dokonca nemožné očistiť ich. Ak chceme aby teplé vydržali aspoň o niečo dlhšie, môžeme ich po vybraní z rúry zabaliť do utierky, ktorá na krátku dobu udrží ich teplo. Šúpeme ich teda za horúca nožom. Malo by to ísť ľahko, keďže môžeme začať od narezaných miest.
Ďalším spôsob ako si pripraviť gaštany je na otvorenom ohni, môže to byť sporák, či gril. Tiež je to istým spôsob pečenie. Postupujeme presne tým istým spôsobom ako pri ich pečení v rúre, akurát to môžeme robiť na sporáku na panvici, či na grile.
Teda ich narežeme, dáme piecť, z času na čas pokropíme vodou a šúpeme za horúca. Jednou z výhod tohto spôsobu prípravy je, že chuť je o niečo výraznejšia a niektorým ľuďom by sa teda mohli zdať chutnejšie.
Teraz už viete ako si upiecť gaštany doma. Ak ich teda máte nahromadené v komore môžete sa do toho hneď spustiť, aby nebolo neskoro a nesplesniveli vám. Tiež je to možno o niečo lacnejšia možnosť ako si kupovať hotové gaštany a taktiež si ich môžete pripraviť kedykoľvek na ne budete mať chuť v pohodlí svojho domova. Nemusíte sa tak obliekať a vydávať sa v ústrety zime tohto mrazivého počasia.