Kuchyňa,Recepty

Ako správne a jednoducho uvariť ryžu?

Ryža je jedna z tých jednoduchších potravín na tepelné spracovanie. No všetko pravdaže záleží na tom, čo robíme – či vieme čo robíme, a prečo to tak robíme.

Pýtate sa ako uvariť ryžu? Varenie ryže je pomerne logické, stačí pochopiť prečo dané kroky vykonáme.

Krok 1

Odmerajte si množstvo ryže ktorú plánujete uvariť. Dané množstvo ryže následne opláchnite. Opláchnutím sa totižto zbavíte nadmerného množstva škrobu, to spraví z ryže menej lepkavú a to je to čo všetci chceme.

ako uvariť ryžuRyžu oplachujte a preplachujte dokým voda nie je číra, voda z ryže môže byť taktiež zúžitkovaná, netreba ju vylievať. Na internete sa nachádza kvantum článkov na to ako efektívne využiť zbytkovú vodu – takáto voda má totižto stále dostatočné množstvo úžitkových živín! Pre takmer všetky jedlá ktoré plánujete, nie je potrebné ryžu namočiť. Pokiaľ váš recept potrebuje väčšie zrná ryže, namočenie zvýši ich objem, napríklad ako je to v prípade ryže Basmati – ryža na indický spôsob.

Ak máte starú ryžu, namočením na 30 minút bude ryža odolnejšia a teda nie tak krehká. Každopádne ak plánujete ryžu namočiť, dávajte si pozor a poriadne ju oceďte, aby ste množstvo vody pri varení neprešvihli!

Krok 2

A tu varenie ryže začína. Ryžu vysypte do hrnca a vlejte dvakrát toľko vody. Pridajte trocha soli a zamiešajte raz. Priveďte ryžu do bodu varu a následne úplne znížte teplotu. Hrniec natesno prikryte s prikrývkou.

Krok 3

Varte na najmenšom stupni.

varenie ryžeTIP: Je dôležité nevariť/nedusiť ju na vysokom stupni nakoľko sa počas varenia ryža prihorí a prilepí na dne hrnca ešte predtým než je ostatok ryže uvarený.

Varenie ryže bude trvať cirka 10 až 15 minút, pravdaže ak je prikrývka na mieste (s tým aj rátame!). Použite vidličku aby sa ryža počas varenia nadýchala.

Prečítajte si aj:  Termo poháre, ktoré vám zaručia, že sa už nikdy viac nepopálite

TIP 2: Nemiešajte ryžu počas varenia! Bude to mať následky a z ryže bude hmota podobná nákypu!

Krok 4

Ryžu môžete podávať. Ak je správne pripravená a dodržali ste všetky kroky, mala by byť lahodná už svojím vzhľadom. Takáto ryža nesmie byť tvrdá no ani prevarená, musí byť ideálne mäkká. Nesmie sa lepiť a taktiež nesmie byť príliš vysušená či nedovarená.

Varenie ryže nebolo nikdy jednoduchšie 🙂

Tip na recept: cesto na pizzu

 

4.2/5 - (20 votes)


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *