Ako urobiť kvások? (recept)

Dnes už nájdeme v každom obchode hotové teplé pečivo, ktoré si pravdepodobne kupuje každý z nás. Je to najrýchlejšia cesta k raňajkám, olovrantu či desiatej. Nechceli by ste však vedieť čo jete? Domáci kvások sa stáva stále populárnejším. Je to niečo ako starý kúsok, ktorý sa vracia do módy. Ale v tomto prípade tej kuchynskej módy.

Recept na kvások veľmi dobre poznajú najmä naše staré mamy, ktoré pravidelne trávili čas pečením skvelého domáceho chleba. Ak aj vy chcete skúsiť tú chuť pravého domáceho pečiva s vlastnoručne vyrobeným kváskom tak čítajte ďalej.

Takáto úloha si vyžaduje väčšiu mieru trpezlivosti a času. A ak toto všetko máte, môžete ísť na to.

Potrebujete:

  • kvásokJemnú celozrnnú ražnú múku
  • Vodu

Príprava vôbec nie je komplikovaná. Ak sa do toho všetkého pustíte s radosťou, z vášho kvásku bude naozaj chutný domáci chlieb.

1.deň

Do vyššej nádoby nasypte 200 g ražnej múky200ml vody. Vznikne vám nie príliš husté cesto, podobné tomu palacinkovému. Toto cesto potom prikryjete utierkou a necháme stáť pri izbovej teplote do nasledujúceho dňa.

2.deň

Keďže kvások je živý organizmus, treba sa oň aj dostatočne starať. Druhý deň mu teda treba dať ,,najesť“. Možno sa vám zdá, že nijako zvláštne nenarástol aj tak doň prisypte 100g múky150ml vody. Dobre zamiešajte a nechajte zase stáť.

3.deňkvások

Tretí deň by ste už mali pozorovať prvé výsledky. V cestíčku sa začínajú tvoriť bublinky a napuchne. Treba len zase pridať ďalších 100 g múky120 ml vody. Premiešať, prikryť a nechať pracovať.

4.deň

Výsledky sú už pozorovateľné na prvý pohľad. Kvások je nafúknutý, plný bubliniek a už má mať kyslejšiu vôňu. Pridajte znova približne 100 g múky120 ml vody a nechajte ešte jeden deň odstáť pri izbovej teplote. Vždy ho udržujte prikrytý utierkou.

Prečítajte si aj:  Zázvorový čaj - skvelý bojovník proti nachladnutiu

5.deň

Toto je ten deň ,,D“, kedy je už kvások hotový. Má konzistenciu nadýchaného, mäkkého cesta, typickú vôňu a narástol.

Skladovanie

Ak z tohto receptu na kvások nejdete ihneď niečo piecť, môžete ho pokojne odložiť do chladničky. Vydrží tam aj 1-2 týždne. Chvíľku pred pečením však kvások vyberte a nechajte odstáť pri izbovej teplote asi 10 minút.

Je to síce dlhá cesta, ale na dobré sa predsa dlho čaká. A navyše, viete čo jete. Ak budete trpezlivý a kvások ,,kŕmiť“ precízne a pravidelne, vyrastie vám krásny a veľký. Aj chlieb z neho bude určite vynikajúci.

 


Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Komentáre

Prihláste sa na odber a získajte tak prehľad článkov inšpiratívnych rád a nápadov

Získate tak prehľad článkov s radami a tipmi do záhrady, či k pestovaniu rôznych rastlín, či plodín

Úspešne ste sa prihlásili na odber článkov, teraz prejdite do svojho e-mailu a potvrďte prihlasovací e-mail.