Recepty

Ako uvariť slivkový lekvár? (recept)

Mnohí z vás si možno pamätajú na chvíle u starých rodičov, kedy v kuchyni rozvoniaval domáci chlieb, ktorý sa podával so slivkovým lekvárom. A ak aj premýšľate, či si taký slivkový lekvár pripraviť, nemusíte sa báť, recept na prípravu slivkového lekváru nemusí byť náročný na čas a ani na miešanie. Veď koniec koncov posúďte sami.

Na stôl si najskôr nachystáme všetky potrebné ingrediencie. V prvom rade slivky, najlepšie minimálne 5 kg a viac podľa toho, koľko lekváru chcete pripraviť. Ak ste na sladké, nezabudnite ani na cukor, na päť kilogramov približne kilogram cukru.

Na dochutenie môžeme pridať pár lyžičiek vanilkového cukru, škorice, badyánu, alebo postrúhanej kôry z citróna, či pomaranča. Nesmieme zabudnúť ani na ocot, cca 200 ml, najzdravší je balzamikový ale môže byť aj klasický vínny, alebo jablčný. Na záver sa odporúča slivkový lekvár dochutiť rumom, červeným vínom, alebo whisky.

Slivkový lekvár recept

slivkový lekvárAsi najchutnejší recept pre slivkový lekvár je recept starých mám, ktorý trošku potrápi kondičku a trpezlivosť.

Postup prípravy: Slivky najskôr umyjeme, vyberieme kôstky a nakrájame na drobné kúsky. Chvíľku povaríme a následne všetky šupky prepasírujeme cez sitko. Do prepasírovanej zmesi pridáme cukor, ocot, škoricu, kôru z citróna, každý podľa svojej chuti.

TIP: Výhodné sady zaváracích pohárov kúpite TU

Následne zmes za stáleho miešania, (aby sa nám nepripálila), varíme asi 2 hodiny, kým nenadobudne hustú konzistenciu. Hotový slivkový lekvár plníme do pohárov hneď po uvarení, aby sa nám netvorili vzdušné bubliny a následne pleseň.

Slivkový lekvár bez miešania

slivkový lekvár bez miešaniaĎalší recept na domáci slivkový lekvár je trocha jednoduchší. Je to takzvaný recept na slivkový lekvár bez miešania. Človek nemusí stáť nekonečné hodiny pri šporáku a miešať do nekonečna.

Prečítajte si aj:  Ako správne a jednoducho uvariť ryžu?

Postup prípravy: Slivky vykôstkujeme, pokrájame, zasypeme cukrom, pridáme cca dva deci octu, podľa chuti. Pri príprave slivkového lekváru nesmieme zabudnúť ani na ostatné koreniny, ktoré je vhodné dať hneď na začiatku, aby sa jednotlivé chute dokonale spojili. Pokrájané a cukrom zasypané slivky necháme 24 hodín odstáť bez akéhokoľvek miešania.

Na druhý deň zmes v hrnci zakryjeme pokrievkou, dáme variť na prudkom ohni, po hodine zoslabíme intenzitu varu na mierny oheň a varíme asi 5 hodín. Po uvarení všetko rozmixujeme, môžeme pridať whisky, alebo rum, nalejeme do pohárov, ktoré uzatvoríme a otočíme hore dnom. Recept je skutočne jednoduchý, bez akéhokoľvek pasírovania a miešania.

Slivkový lekvár pečený v rúre

Chutný slivkový lekvár môžeme však  pripraviť aj pečením a dokonca bez akéhokoľvek cukru, konzervantov a prebytočných kíl na váhe.

Postup prípravy: Tento slivkový lekvár pečený v rúre pripravíme tak, že slivky zbavíme kôstok, pokrájame, môžeme pridať trošku octu, koreniny a necháme jeden deň odstáť. Slivky pustia šťavu aj bez pridaného cukru a korenín. Takže si môžete pokojne spraviť lekvár iba zo sliviek a s pár kvapkami citrónu.

TIP: Výhodné sady zaváracích pohárov kúpite TU

Na druhý deň slivky rozmixujeme, vylejeme na plech a necháme piecť pri 130-150 stupňov  približne tri a pol hodinky. Odporúčame však zmes každú hodinku premiešať, aby sa nepripiekla. Keď bude zmes hustá, prelejeme do pohárov, dôkladne uzavrieme, postavíme hore dnom a zabalíme do utierky.

Všetky vymenované spôsoby majú však niečo spoločné – výsledok v podobe výborného slivkového lekváru, ktorý nekúpite v žiadnom obchode. Ako vidíte, recept nie je extrémne nenáročnýchuť bude výborná. Tak veľa šťastia a dobrú chuť.

4.4/5 - (37 votes)






Lajknite nás aj na FB :)
Lajknite nás :)

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *